Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Горчев:

При рака на маточната шийка най-важна е ранната диагностика

Ракът  на маточната шийка е второто най-разпространено онкологично заболяване сред жените и в България. Причините са свързани с късното диагностициране и подценяване на профилактиката. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира чл.кор. проф. д-р Григор Горчев-дмн, акушер-гинеколог, онколог, хирург. По  думите му се наблюдава скок в честотата на заболяване от рак на маточната шийка, най-вече при млади жени.

  „Пикът се наблюдава през последните 1-2 години. Причината е ясна и се отчита от всички здравни институции – в годините на пандемия жените масово неглижираха своите оплаквания, заети с мисълта за COVID-19 и след 2 години фактите са налице – всеки ден диагностицираме по няколко случая. Програмата е запълнена месеци напред за оперативните процедури. Нещата са много серирозни“ – каза проф. Горчев. По думите му много деликатна е темата за рисковите групи за предракови изменения и рака на шийката на матката и времето за превръщане на предраковите лезии в рак. „През последните години имаше един бум с HPV-инфекцията, но се оказа, че не само тя е причината. В началото се смяташе като една от причините за рак на шийката на матката, но има и други причини, които все още  не са изяснени, така че не е основния фактор HPV инфекцията, убедени сме, не е основен. Важното за нас е да наблягаме на превенцията, на профилактиката, най-вече на ранната диагностика. Това става от опитни онколози, които притежават знания и умения и най-вече способности по отношение ранната диагностика на рак на маточната шийка, колпоскопски контрол. Когато се хване навреме, ние имаме успехи, но когато е в напреднала фаза – тогава вече е проблем.“


   Всяка жена може да установи дали е носител на човешкия папилома вирус с тестове. „НPV-тестове, които определят типизирането на НPV вируса и онкогените. При наличието на такива жените изпадат в паника,  но трябва да се знае много добре, че това не означава, че ще развият раково заболяване. Подчертавам, че наличието на онкогенни вируси не значи задължително раково заболяване. Жените трябва да бъдат спокойни, да се наблюдават от опитни онколози и във всеки един момент да се реагира, за да може да се коригира състоянието им.“

  Ако тестът е положителен проф. Горчев препоръчва жената да отиде непременно при опитен онколог, който да направи колпоскопски контрол на маточната шийка. По думите му това е един много надежден метод по отношение ранната диагностика на заболяването, което е изключително важно. Проф. Горчев е категоричен, че  колпоскопският  контрол е най-важен, но за съжаление пренебрегван от негови колеги, или не го владеят, което  е в минус на пациентите.


  Специалистът коментира и препоръката на Световната здравна организация за ваксинация срещу човешкия папилома вирус при момичета между 9 и 13-годишна възраст.

  „Светът е разделен  между „за“ и „против“ профилактиката чрез тази ваксина. Има страни, в които е задължителна, както в Австралия, в САЩ е препоръчителна, в някои страни от Западна Европа е задължителна, в други препоръчителна, но все пак се върви към ваксинотерапия. Но тя се прави при определени условия - само при момичета, които не водят полов живот, в противен случай се обезсмисля. Защото виждам, че понякога се поставя и на жени, които с в активна продуктивна възраст, които не са  HPV контаминирани, а се поставя  ваксината. При тях тази ваксина няма терапевтичен ефект, което трябва да се знае много добре. Трябва да  се спазват много добре имунизационните условия, но принципно  приветствам по отношение контролът на това заболяване.

   Според проф. Григор Горчев смисълът при рака на маточната шийта  е да не се стига до оперативна активност и даде конкретен пример. „Преди 8-9 години имах контакти с италиански екип от болница „Джемели“ в Рим -  на разменни начала -  те оперираха тук, след което аз отидох там. При нас за 4 дни имаше 12-13 жени, а когато аз отидох в Рим не можем да намерим 1 жена с такова заболяване, което говори за една стабилна профилакткика. Ние нямаме национална скринингова програма не  само за рак. Обществото е болно, да не пренасяме на политическа основа проблемът, но всичко оказва влияние. Хората са демотивирани, не мислят за себе си, а трябва да се обръща внимание на популационниня индекс на хората, защото те са важни и са  капиталът на държавата. Капиталът на България е българската жена, тя е високоинтелигентна, голяма част от жените имат високо кариерно развитие и трябва да обръщат внимание на личното си здраве, което е най-съществено и най- важно“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29