Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Баймакова:

Консумация на заразени консерви и меса водят до ботулизъм

Трима българи развиха ботулизъм, след като се подложиха на терапия за отслабване с ботокс в Турция. Според специалисти инжектирането на ботулиновия токсин в стомашно-чревния тракт е много опасно. Това бе повод в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на БНР-Радио Благоевград, инфекционистът от ВМА да коментира заболяването ботулизъм и неговите характеристики. Когато става въпрос за лечебни и козметични процедури, д-р Баймакова препоръча да се доверяваме само на лицензирани медицински центрове, в които има контрол на дейността. За предпочитане е да се търси медицинска помощ в страните-членки на ЕС, където има регулация и контрол.

  Характеристики на заболяването ботулизъм, какво го причинява?

Ботулизмът е остро инфекциозно заболяване, което се отнася към групата на  хранителните токсикоинфекции. Важно е да се знае, че човекът не е заразен, т.е. той не подлежи на карантина, на изолация, и той не може да представлява опасност за околните. Говорим за заболяване с нервно-паралитични изяви. Причинителят е бактерий – грамположителен микроорганизъм, анаероб, който има способността да образува спори.  Проблемът, и това, което причинява заболяването, е отделяния екзотоксин от този бактерий. Токсинът, който отделя този  Clostridium botulinum, т.нар. ботулинов токсин, е най-силната биологична отрова в природата. Това е сигнална лампичка всеки един от нас да насочи своето внимание към заболяването.  Основният резервоар – там, където той се  развива и живее нормално е при домашните и дивите животни – коне, свине, едър рогат добитък, птици, риби, гризачи. Той живее в техния храносмилатен тракт и чрез изпражненията попада в околната среда. Този бактерий, попадайки в околната среда, преминава в спора. По този начин заразява плодове, зеленчуци. Намирайки благоприятни анаеробни условия, когато си приготвяме храна, консерви, суджуци, шунка, създаваме условия да се отдели този токсин, който е доста термостабилен. Това означава, че му трябва много високи температури  и продължително въздействие, за да го деактивира. В зависимост от това как ще попадне в човешкия организъм – най-често по хранителен път – тогава говорим за хранителен ботулизъм. Възможен е и кърмачески, при който е много важно родителите да знаят, че до 1 година  не се дава на бебето мед или да има контакт с почва, защото чисто физиологично гастроинтестиналният им тракт създава условия тези спори да освободят токсини и да заразят детето. Трети възможен механизъм за предаване на инфекцията и клинична изява е т.нар. раневи ботулизъм, който се дължи на инфектиране на рана с бактериите Clostridium botulinum. И точни този ятрогенен ботулизъм, за който се говори през последните години, когато с медицински козметични цели, голямо количество от токсина се инжектира“.


  Симптоми при ботулизъм

  Симптомите се проявяват в кратък период от време – от 12 ч. до 2-3 денонощия, в зависимост от количеството токсин, който е постъпил в човешкия организъм. Появяват се нарушения в зрението, свързани с двойно виждане, увисване на клепачите, нарушения в говора, затруднено произнасяване, затруднено преглъщане, нарушава се дишането, дихателна недостатъчност и смърт. Пациентът не е заразен, няма температура, в пълно съзнание е, контактен, има запазена сетивност.


   Диагностика и лечение

При парези и парализи при афебрилни пациенти  не трябва да изключваме заболяването, когато е налице клинична изява и епидемиологична връзка – т.е. консумация на храна и други хора с подобни оплаквания.

В терапевтичен план е важно максимално рано да се проведе етиологично лечение. То се изразява в приложение на специфичен противоботулинов антитоксичен серум, който да неутрализира циркулиращия в кръвта токсин. Антибиотици се прилагат при вторични бактериални инфекции.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Единна методика за изчисляване на такса смет ще улесни общините

Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..

публикувано на 24.07.25 в 12:20

Експертно за имотите: Оферта „Само за частни клиенти“, защо това е нелоялна практика

Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..

публикувано на 24.07.25 в 11:58

Райският газ – забавление с фатални последици

Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв  в благоевградското село Падеш. Според  антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно.  Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..

публикувано на 24.07.25 в 11:13

По-високи наказания за престъпления срещу животни

Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..

публикувано на 24.07.25 в 10:28

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00