Екип от археолози и историци от Регионалния исторически музей – град Кюстендил в партньорство с Центъра за неформално образование и културна дейност „АЛОС“, дизайнери и занаятчии проучиха и създадоха възстановки на древна настолна игра. Нейният прототип е керамичен предмет с 16 полусферични ямички, намерен от археолога доц. д-р Стефан Чохаджиев в енеолитно селище край село Слатино, Кюстендилска област. „Това е интересна игра, защото е стратегическа. Намираме за доста ценно, че не става дума за игра на късмета, игра със зарове. За нас това е белег, че още в древността хората са искали да развиват ума си, уменията за стратегическо, логическо мислене през играта“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Росица Маринова от Центъра за неформално образование и културна дейност „АЛОС“.
Изработени са два варианта на възстановка на играта - от дърво и кожа. Коженият вариант е с игралното табло от естествен велур, свиващо се в кесийка, лесна и удобна за носене навсякъде. Изрисувана е с 16 игрални кръга и орнаменти между тях, наподобяващи фигурите, издълбани на оригинала и на други предмети от същата епоха: предписмени знаци и знаци на съзвездията „Голяма мечка“ и „Лебед“. Дървеният вариант е изработен от масивна тъмна акациева дървесина, ръчно обработена и омаслена. Игрите са комплектувани с 32 малки каменни пула. Съвременен аналог на древната настолна игра е играта „Манкала“, разпространена в Африка и Мала Азия. „В център АЛОС имаме музейна образователна програма в над 20 музея в цялата страна, в това число в музеите в Благоевград и Кюстендил. Тази програма „Образование чрез изкуство“ отправя послание за занимания през игра, през забавление и по този начин сериозни теми, исторически теми, различни ценни обекти, както тази игра, достигат по-лесно до публиката“, разказа още Росица Маринова и препоръча: „следете, събитията, които организира РИМ – Кюстендил в семейните съботи, защото те са атрактивни и интересни, в които човек може да се включи, да поиграе, да пипне, да направи и може да си вземе играта за вкъщи“.
Интервюто на Росинка Проданова с Росица Маринова можете да чуете в звуковия файл:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..