Благоевградското село Логодаж от години се развива успешно като все по-предпочитана туристическа дестинация. Природните дадености, опазените уникални традиции и занаяти, и изключително удачното разположение на селото до язовир „Стойковци“, подхранват надеждата на местните хора, че ще превърнат това място в предпочитано и за аква туризъм. През почивните дни, а и през седмицата, десетки палатки и каравани се разполагат край водоема, чиито стопани са осигурили възможности за риболовен туризъм и други атракции. Все по-осезателен е и инвестиционният интерес към селото, където вече се изгражда вилно селище.
„Това е частен проект, към който няма отношение нито читалището, нито кметството, но ние се радваме, че по този начин ще привличаме туристи, а когато има туристи, има и живот в селото. И покрай язовира виждаме каравани цяло лято с хора откъде ли не. Това означава, че селото е будно и може да се развива“, категорична е Дафинка Бойчева, секретар на читалището в Логодаж.
Според нея, ако потръгнат нещата, читалището също може да се включи в привличането на повече туристи със създаването на Информационен център, в който да се предлагат брошури с местни забележителности, а самодейните състави да показват местните традиции и обичаи.
Дафинка Бойчева уточнява, че още по време на пандемията много хора са започнали да се връщат в родните къщи, други пък купуват имоти и така селото се разраства. Добре би било да се отвори отново и селското училище. Според секретаря на читалището в Логодаж, това не е невъзможно и споделя опита на Грузия, откъдето се завърна неотдавна по линия на проект, свързан с читалищата и библиотеките.
„В Батуми се запознахме с едно семейство, което има частно училище от 1 до 12 клас. И ако има тук едно частно училище, при наличието на чиста околна среда, защо хората с по-големи възможности, да не си изпратят децата да учат в едно такова училище, чиято сграда се реновира в момента“, коментира Дафинка Бойчева и допълни:
„Нека да сме здрави, да има мир, нещата да се случат, държавата да заработи и нещата да тръгнат напред“, пожела на всички секретарят на читалището в благоевградското село Логодаж.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Дафинка Бойчева:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..