Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моника Фаркаш-Баранти: България е вторият ми дом

Снимка: swu.bg

Моника Фаркаш-Баранти преподава български език и литература в университета в Сегед. Като унгарка от Войводина владее унгарски и сръбски езици. Решава, че е добре  да знае още един южнославянски език и  избира българския. „И всичко стана любов – и самата страна, и многото приятели. Когато съм в България, това ми е като втория дом, специално Югозападния университет в Благоевград. Защото още, когато бях студентка през 1998 година, аз идвах тук и участвах в Международния балканистичен семинар в Банско“, сподели за Радио Благоевград Моника Фаркаш–Баранти.

Европейската програма „Еразъм“  й позволява да изнася лекции пред студентите от Югозападния университет, да укрепва сътрудничеството и приятелството с колегите си от Филологическия факултет на висшето училище в  Благоевград. Нови възможности отвори Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, приета през 2022 година.  

„Всички ние българисти, извън България, поздравяваме тази програма, защото има нови възможности и за преподавателската мобилност, и за студентската мобилност; за организиране на конференции, за издаване на различни материали, книги. Това помага за българистиката извън границата“, подчерта още Моника Фаркаш и разказа, че в университетите в Будапеща  и Сегед се изучава български език,  активно е българското малцинство в Унгария, а от 2016 година, 19 октомври, денят на Свети Иван Рилски, е утвърден като ден на българо-унгарското приятелство. 

„Нашата мисия е да рекламираме България, българската култура и език не е само на ниво на славистиката, но опитваме и за по-широка публика да обявяваме лекции, мероприятия. Например в Сегед всяка есен, през октомври организираме дни на българската култура“.

Интервюто с Моника Фаркаш–Баранти чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44

Един от важните приоритети в моята работа ще бъдат младите хора

През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..

публикувано на 12.02.25 в 13:16

Добринище ще има ново улично осветление

Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..

публикувано на 12.02.25 в 13:10

Лазар Причкапов: Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“

Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..

публикувано на 12.02.25 в 10:22

Млади таланти 50+: Нови възможности за кариера и развитие

Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..

публикувано на 12.02.25 в 09:59
Мая Падарева

Читалищното дело в Белица – 140 години знание, мъдрост, родолюбие

2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..

публикувано на 11.02.25 в 13:25