„Дрехите втора употреба са шанс за природата, за планетата на която живеем. Защото потребяваме все повече и все по-кратко, не само текстилни продукти, но и други в това консуматорско общество. Така че повторната употреба е един прекрасен шанс за природата. Сериозна тенденция след младото поколение в западните страни, а вече и у нас е, че изборът на дрехи втора употреба на първо място е екологичен избор. Не защото са на определена цена или определен вид, а защото по този начин вредим по-малко на природата и в същото време имаме нещо ново и хубаво в нашия гардероб“, коментира за Радио Благоевград Сирма Желева, секретар на Българската асоциация „Кръгов текстил“. Най-големите сортировъчните центрове за текстил в нашата страна са в град Варна. Пак там, до няколко месеца ще заработи и съоръжение за рециклиране на текстилни отпадъци. Компаниите, членки на Българската асоциация „Кръгов текстил“, съвместно с общините, сложиха началото на разделното събиране на текстила. Към момента функционират над 300 контейнера за текстил и обувки в страната, като в Югозападния район такива са разположени в Радомир, Кюстендил, Дупница, Кочериново, Благоевград, Симитли, Сандански, Петрич, Банско. „В началото на дейността се притеснявахме дали имаме достатъчно екологична култура за това нещо, но хората са много радостни, когато разберат, че в града се стартира такава система. Използват контейнерите по предназначение, проявяват интерес, когато в техния град няма такива контейнери. Така че бихме казали, че имат много сериозно отношение по темата“, сподели още Сирма Желева и припомни, че текстилната индустрия е сред основните замърсители на околната среда. Тя е сред първите пет по употреба на ресурси и по емисии на парникови газове. Дрехите са новата пластмаса, защото повече от половината от текстилните продукти са произведени от синтетични материи, производни на нефта. „Най-важното е, че текстилните отпадъци не достигат до сметищата, защото там за съжаление те се разлагат много години и водят до доста замърсявания“, посочи още Сирма Желева и припомни, че според действаща европейска директива, срокът за изграждане на системи за разделно събиране на текстила е най-късно до 2025 година. Очакват се промени в националното законодателство, които да въведат правилата по които да се случи това. В същото време в момента активно текат промени и на европейско ниво за изграждане на адекватна рамка в ЕС във връзка с разширената отговорност на производителя, с достижимите цели, които могат да бъдат постигнати при управлението на текстилните отпадъци.
Интервюто със Сирма Желева чуйте в звуковия файл.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..