Българският център за нестопанско право вече 12 години развива програмата „Предприемачество за нестопански организации“. Центърът помага на други неправителствени организации идеите им да се превърнат в бизнес планове и социалните каузи да се реализират чрез работещи социални предприятия. „През тези години увереност и вдъхновение ни дават най-вече организациите, които смело и уверено се включват в програмата, за да развият идеи за бизнес и кауза“, коментира за Радио Благоевград Александра Мирчева от Българския център за нестопанско право и посочи, че над 200 организации са преминали през програмата. „Ние забелязваме, че когато хората имат добри решения, обществото ги припознава. Вярваме, че все повече хора припознават социалните предприятия, купуват продукти на социални предприятия“, каза още Александра Мирчева.
В тазгодишното издание на програмата за социално предприемачество „LET'S GO 2023“ са подкрепени екипите на 16 организации от цялата страна. По решение на специално жури, три от тях получават и по 10 000 лева. Победителите са: Сдружение „Медикал Спейс“- град София, Фондация "Ателие за идеи ДЕКОР" – град Троян и Фондация „СИЙД“ - от град Самоков.
Интервюто с Александра Мирчева чуйте в звуковия файл.
„Това за нас наистина е признание“, сподели за Радио Благоевград Георги Николов, председател на фондация „СИЙД“. Идеята е да се развие собственото пространство от 97 кв. м., което са нарекли HUB-a и да предлагат тиймбилдинг на компании и организации. С приходите от дейността ще се поддържа пространството като значимо място, в което младежите от Самоков да получават менторство и кариерно ориентиране. Предвижда се и състрадаването на фонд за стипендии, с който да подкрепят двама младежите по време на студентството им. „За нас най-големият успех е те да завършат, да се върнат в Самоков и инвестират знанията си, образованието си в Самоков. Това вече само по себе си променя Самоков“, каза още Георги Николов.
Интервюто с Георги Николов чуйте в звуковия файл.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..