Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със 115% повече са регистрираните тютюнопроизводители тази година

Тази година вписването в Регистъра на тютюнопроизводителите беше удължавано два пъти – един път до края на месец април и втори път до края на месец май. Това е една от причините ръстът на регистрираните през 2023 г. тютюнопроизводители да е със 115 % повече, в сравнение с миналата 2022 г. Това съобщи в ефира на Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн, ELTI.

„На фона на 3 443 земеделски стопани, регистрирани през миналата година, тази година в Регистъра на тютюнопроизводителите се вписаха 7 374 земеделски стопани, което е със 115% повече“, уточни председателят на НАТ-2010.

Според него, причините за този сериозен ръст на регистрираните тютюнопроизводителите са две. Първата е, че от тази година започва новият програмен период на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, който продължава до 2027 г. и всеки стопанин, който има намерение да кандидатства по европейски или национални финансови схеми, трябва да изпълни условието да бъде активен фермер.

„За Сектор “Тютюн“ това се постига по два начина – чрез вписване в Наредба 3 и регистриране като земеделски производител, и вторият алтернативен начин е, вписване в Регистъра на тютюнопроизводителя“, допълни браншовикът.

Филев открои любопитен факт, че от около 1500 тютюнопроизводители от цялата страна, които са поискали да актуализират данните си в Регистъра, около 400 са от област Благоевград.

„Това са тютюнопроизводителите, които в процеса на регистрация през новия Референтен период /2016, 2017, 2018 г./ са допуснали технически грешки, които като са установени, сега им се дава възможност те да бъдат коригирани. В много голям брой тези грешки не са допуснати от тютюнопроизводителите, а от служителите от общинските служби по земеделие“, коментира още Цветан Филев.

Той съобщи още, че според наскоро приетите промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия, над 1600 тютюнопроизводители имат възможност да  актуализират данните си като площи и добити количества тютюн в упоменатите нови Референтни години, което ще им даде възможност за кандидатстват по обновената схема Преходна национална помощ за тютюн, като законни бенефициенти.

Въпреки неблагоприятното пролетно време, разсаждането на тютюна при трите сортови групи „Басми“, „Каба Кулак“ и „Бърлей“ е приключило на 100%. При сортова група „Виржиния“ има проблеми с разсада и известно закъснение на засаждането, което се очаква да приключи до края на месец юни.

Предстоят най-активните месеци за тютюнопроизводителите, така че количеството и качеството на бъдещата реколта е трудно да се предвиди, всичко зависи от времето и прилагането на добрите земеделски практики.

„Когато приключи изкупната кампания в края на месец декември и когато и последният тютюнев лист от съответната реколта е минал през кантара, тогава можем да говорим за обеми, за качество и за цени“, категоричен бе Цветан Филев.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21