Времето навън се затопля и дава шанс на децата да се откъснат от любимите им електронни устройства, с които прекарват часове всеки ден. Най-малките ученици вече са във ваканция, което е още един стимул за тях да си отдъхнат от уроците, забавлявайки се на открито с различни занимания, сред които са карането на колело, ролери, скейтборди и тротинетки. Това са чудесни алтернативи за прекарване на свободното време на децата ни, но ние като родители и по-възрастни хора с опит, трябва да им осигурим безопасно използване. А то започва със самото закупуване на тези пособия за игра навън. Как да изберем най-подходящите за децата ни? Потърсихме съветите на Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на платформата „Ние, потребителите“.
“При скейтбордите и тротинетките трябва да обърнем специално внимание на дъската, на която стъпват децата. Тя не трябва да има остри ръбове, а напротив заоблени. Повърхността й трябва да е стабилна и достатъчно грапава, за да не се плъзга детето. Важни са и колелата, те трябва да са надеждно закрепени към изделието”, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова.
Тя обърна внимание и на ръкохватките на тротинетките и велосипедите, които трябва да са меки, удобни, но и стабилно закрепени. Много важно е и когато купуваме пособия за игра на открито за нашите деца да ги съобразим с тяхната възраст.
„Например, ако колелото не е съобразено с ръста на детето, може да се стигне до падане или друг инцидент. При велосипедите, техният размер се определя с инчове, който трябва да съответства на височината на детето и на неговата възраст. Обикновено за малките деца всяка година трябва да се купува ново колело, което е с два инча по-голямо“, уточни още експертът по потребителска защита.
Габриела Руменова припомни, че за безопасността на нашите деца са много важни налакътниците, каските и наколенките, когато карат колело, ролери, скейтборд или тротинетка. Те трябва да отговарят на всички изисквания за безопасност, както по отношение на химическите рискове, така и на тяхната конструкция.
„За безопасността на децата са много важни и дрехите, които те носят. При дрешките за най-малките трябва да внимаваме да нямат връзки около врата, това важи и за тези, които са отдолу на панталонките, на анцузите, също и около кръста, защото тези връзки могат да се закачат, например за веригата на колелото, която трябва да е обезопасена със специална кутия. Добре е, тези връзки да нямат възможност да се изваждат, защото това също е предпоставка за риск“, допълни експертът.
Важно е също, да купуваме пособията за игра на открито за нашите деца само от лицензирани търговски обекти, да четем инструкциите за употреба и ако е необходимо да ги сглобим, а не можем да направим това сами, да потърсим помощта на специалисти. Трябва да следим и за поддръжката на тези пособия и амортизацията им във времето.
„Важно е не да са толкова скъпи тези пособия, а да са безопасни. Добре е да следим знака СЕ, знакът за безопасност на Европейския съюз, който е гаранция за безопасност на всички стандарти и на Директивата за безопасност на изделията, попадащи към играчките. Добре е да проверим и на страницата на ЕК, дали даденият продукт не е забранен за употреба с дадена директива“, посъветва още Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на Платформата „Ние, потребителите“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..