„Помогни си сам, за да ти помогне и Господ“ или държавата. Това твърдение важи с пълна сила за подгорските села, чиито кметове и местни жители са принудени сами да поддържат зелените площи, парковите пространства, местата за отдих и тротоарите във и около населените места. Хората сами да косят изобилстваща през сезона зеленина, третират площите срещу паразити и така поддържат чистотата в селата. Примерът е от петричкото село Самуилово, където това се случва от няколко години. Така е и в другите села в община Петрич, където също няма назначени хора по временната трудова заетост и затова хората си чистят сами - косят тревата със собствена техника и със свои средства за гориво, но това не трябва да бъде така.
„Затова сами се включваме в косенето на тревата, почистването и обезпаразитяването на тревните площи, за да не се случи, както казвам: и тревата да ни изненада, като снегът през зимата. На всеки пет дни имаме тежката задача да поддържаме около 150 декара тревни площи – стадион, кът за отдих, пътни банкети, гробищни паркове, зелени площи, мотополигон. Това е огромна площ около Самуилово, която се поддържа в перфектно състояние, за да може децата и хората, които я посещават да се чувстват като в парк, а не като в сметище“, коментира за Радио Благоевград Кирил Стоянов, кмет на петричкото село Самуилово.
По отношение на крайпътните сметища в района, той се похвали, че са превърнати в паркове. В тях местните хора могат да си почиват или да се разхождат, което ги прави и отговорни към поддържането на чистотата.
„Един проблем, който ме притеснява, е свързан с монтираните контейнери за разделно събиране на отпадъците. Фирмата, която ги е монтирала, без наше позволение, за съжаление, тя не обслужва тези контейнери и около тях се образуват нови сметища. Това са новите нерегламентирани сметища в района. Хората се включват в почистването, защото по-добре е един път да покажеш, отколкото сто пъти да обясняваш, как трябва да изглеждат селата в подгорския район. А именно, подгорските села са „перлата“ на туризма в община Петрич“, допълни кметът на Самуилово.
По думите му, през последните години се наблюдава засилен интерес към закупуването на къщи и имоти в селото, но те се продават предимно на хора и семейства, които искат да се заселят за постоянно.
„За мен е престъпна безотговорност и бездействие да чакаш кметовете по места да косят трева. По отношение на хората по временната заетост, въпросът ми е директно към министъра на социалното министерство – защо това е така от три години насам, и знаят ли, че назначените евентуално, са назначени. След като не можем да построим нещо ново, поне да поддържаме това, което вече имаме, за да се използва от хората“, категоричен е Кирил Стоянов.
Според кмета на Самуилово, който е вече 16 години на този пост, проблемите на селата не трябва да се неглижират, защото „ако ги няма селата, градът е обречен на абсолютно същото“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кирил Стоянов:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..