Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атидже Алиева-Вели:

Европейското законодателство трябва да осигурява предвидимост и устойчивост

Снимка: личен архив

Атидже Алиева-Вели е български евродепутат, член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони и на Комисията по заетост и социални въпроси. На юнското заседание на Европейския парламент в Страсбург,  г-жа Вели призова колегите си за осигуряване на  устойчиво земеделие, за равни възможности и с равни субсидии. Тя е моторът и на борбата на българските евродепутати срещу предложенията на Европейската комисия за изменения в класификацията на етеричните масла, които засягат производството на българското розово масло и  го обричат на унищожение. „Производството на етерични масла е чисто производство, можем спокойно да го наречем биоикономика и се надявам Комисията по околна среда  да вземе разумното решение“, подчерта в интервю за Радио Благоевград евродепутатът и припомни, че засегнати са още Испания, Италия, Франция, Португалия. „Работим с колегите, привличаме съмишленици, обясняваме проблема, притесненията на нашите производители. Очакванията са със старта на Испанското председателство и в Съвета темата да намери подкрепа и разбиране.“

Атидже Алиева-Вели съобщи, че предстои да бъде гласувано в ЕП през месец юли предложението сектор говедовъдство да бъде включен към индустриалните замърсители на околната среда. „Комисията по земеделие беше категорична – няма нужда от включването на сектор говедовъдство, няма нужда от промяна на праговете по отношение на сектор птицевъдство и свиневъдство, за които само преди година влезе в сила нов регламент, който е със същите изисквания към околната среда“.  Евродепутатът защити позицията си с аргумента, че „това често променяне на законодателството на европейско ниво и в последствие на национално,  не дава никаква предвидима среда“. 

Комисията по околна среда все още работи по проблема с пестицидите, предложенията са на ранен етап. „Но трябва да намерим правилния начин, по който трайно да намаляваме употребата на пестициди и сметката да не се плаща само от земеделците. България е добър пример със сравнително  ниски количества на вложените пестициди“, каза госпожа Вели.

По повод факта, че европейските субсидии промениха структурата на българското земеделие, в което вече близо 80% е делът на зърнопроизводството, Атидже Алиева-Вели подчерта, че „отглеждането на плодове и зеленчуци е трудоемко, секторът не е толкова модернизиран, колкото сектор зърнопризводство. Може би доста по-високи производствени разходи, по-малки площи, по-трудна реализация. Основен проблем на зеленчукопроизводството и въобще на малките производители е  липсата на пазар, важен елемент от тяхното съществуване и продължаване на производството е обединяването. За съжаление не го виждаме в България.  Може би народопсихология и донякъде  липсата на добри примери“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50