Доц. д-р Момчил Панайотов е преподавател по специалност „Дендрология“ в Лесотехническия университет в София. Активен изследовател е на планинските гори, тяхната история и развитие. Той е част от авторския екип на платформата “Климатека”, председател на Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС), член на Софийския отряд на Планинска спасителна служба към БЧК. „Градските дървета са една тема, която е доста специфична, тъй като всички ние живеем в градовете и искаме да ползваме благините от това да имаме хубави дървета около нас, но в същото време тези дървета са подложени на една доста стресираща ситуация и съответно за тях трябват по-специални грижи“, каза за Радио Благоевград доц. Момчил Панайотов.
Той посочи основните проблеми и последствията от тях за дърветата в градската среда. „Определено мога да кажа, че в общините се вижда липса на достатъчно професионален ресурс, основно по отношение на хората, които директно работят с дърветата. Може да имаме експертния ресурс на ниво управление, на ниво взимане на решения, не винаги за съжаление, но това, което е оперативното ниво, хората, които реално работят с дърветата, определено се вижда, че нямат необходимата качествена подготовка за тази работа“. Доц. д-р Момчил Панайотов обърна специално внимание на често срещнатата практика за прекалено отнемане от короната на градските дървета, а това не бива да надвишава 25%.
Към лошите практики той прибави и факта, че не малко градските дървета биват увреждани от граждани. „От една страна имаме много заинтересовани хора, които наистина осъзнават необходимостта да имаме хубави дървета в градовете и се борят за тях. И от друга страна имаме някои хора, които все още не разбират колко ползи носят тези дървета и по-скоро са склонни да искат те да бъдат увреждани и не съобразяват, че позитивите са повече“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..