СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Белица бе доманкин на регионална среща по образователния проект „Променяме се с климата“. Той бе реализиран в партньорство със сдружение „Институт за прогресивно образование“ и екологично сдружение „За Земята“. Главната цел на проекта е да бъде организирана мащабна кампания за повишаване осведомеността и компетенциите на българската общественост по отношение на влиянието на климатичните промени върху човешкото здраве, околната среда, социалния и икономически живот на съвременното общество, както и конкретните мерки по смекчаване, адаптация и устойчивост спрямо промените в климата, които трябва да се предприемат.
Хатидже Джамал е старши учител в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Белица. За Радио Благоевград тя сподели идеята, която е свързана с енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Темата е разгледана с ученици от 11 клас и е заложена в учебните програми. „Беше изключително интересно, работата изключително приятна. Запознахме се подробно с алтернативните енергини източници, слънчевата енергия, енергията на приливите и отливите, на вятъра, които все по-широко навлизат в производството на електроенергия в държавата. Всички знаем колко вредни са ТЕЦ-овете, колко много въглероден диоксит изхвърлят в атмосферата. Затова се търсят алтернативи. Тук, в училище, кандидатстваме за СТЕМ център. Едно от направленията е изграждане на фотоволтаици, с които може би частично ще захранваме някои уреди с електрически ток“, каза Джамал.
В рамките на проекта „Променяме се с климата“ са осъществени 31 инициативи, организирани от 25 образователни институции с над 3 000 участници – ученици, учители, родители, експерти.
Сайде Караахмед е ученичка в 11 клас, проявява интерес и загриженост към опазване на околната среда и използването на възобновяеми енергийни източници. „Беше много интересно. Ние научихме много за природните бедствия, за възобновяемите източници на енергия. Научихме много за фотоволтаиците. Те все още не се използват достатъчно в България, но с годините ще стават все по-популярни. И все по-полезни, защото можем да разчитаме на слънчевата енергия и да не замърсяваме в такава степен въздуха. Научихме колко много са замърсени въздуха и водите и че ние, младото поколение, сме задължени да направим нещо по този въпрос. В голям плюс за нас е да живеем в по-чиста околна среда“, сподели Сайде Караахмед.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..