Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юли – месец без пластмаса

За поредна година в България се провежда  инициативата „Юли без пластмаса“, като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. „Напредъкът се  вижда в обществото, в хората, които все повече се замислят да не използват пластмаса за еднократна употреба. От друга страна не виждаме напредък в институциите, за съжаление. Вече има наредба, която представя европейската директива за  намаляване на пластмасата в България, но пластмасата е навсякъде, продължава да е и няма контрол дали вече  забранените продукти, като сламки, бъркалки, чинийки са на пазара“,  коментира за Радио Благоевград Данита Заричинова от екипа "Нулеви отпадъци" на екологичното сдружение „За Земята“.  Тя напомни, че все още в природата няма разградена пластмаса, а микропластмасата вече е попаднала и в човешкия организъм. „Ние сме замърсителите, но много често цялата вина пада върху потребителя. Опитваме се чрез такива инициативи, като „Юли без пластмаса“, да напомним, че всъщност замърсител е и производителят, който създава проблема с пластмасата и не представя достатъчно алтернативи на пазара“.

Със специална акция на варненския градски плаж на трети юли ще бъде отбелязан и Международният ден без найлонови торбички.

Цялото интервю с Данита Заричинова чуйте в звуковия файл.


Включете се в борбата с пластмасата за еднократна употреба като се регистрирате на http://tiny.cc/plasticfreejuly и изберете едно (или всички) от следните действия:

- да замените пластмасата за еднократна употреба - сламки, чаши, торбички, прибори и други, с продукти за многократно ползване;

- да не пазарувате продукти в пластмасови опаковки;

- изцяло да откажете използването на пластмаса за еднократна употреба за ден, седмица, месец или повече.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05