Искра Стоилова живее в село Слокощица, майстор занаятчия е и със съпруга си са избрали семейният бизнес да се развива под марката „Сръчно“. Освен запазването на българските традиции, за тях е много важно грижата и опазването на природата. „Аз знаех, че имаме проблеми с отпадъците, обаче да видиш в реката какво става, така те отрезвява, че направо душата ме заболя. От реката извадихме какво ли не, невероятен боклуци и това преди толкова години. А сега положението е още по-критично“, сподели в интервю за Радио Благоевград Искра Стоилова и спомена за своето първо участие в доброволческа акция за почистване на река Струма.
„Аз наистина не разбирам какво мислене трябва да имаш, за да изхвърлиш боклука си през прозореца на колата или просто ей – така да го изхвърлиш и оставиш да се разпилява. Нямам обяснение“, гневи се Искра Стоилова. Тя обаче е от хората, които следват своите каузи, не се оплакват, а намират решения. Така със своята приятелка Камелия започват да организират събирането на отпадъци за вторични суровини. Макар и бавно приучават голяма част от съселяните си да събират боклука разделно. Получават подкрепа от местната власт в начинанието на боклука да се гледа като на суровина и от която могат да се печеля пари, за да се правят полезни неща за селото.
„Реално на нас ни отне доста време, докато съберем по-солидна сума. Започнахме от центъра на селото, който беше доста неугледен, направихме детска площадка, като мисълта ми беше пак да не слагаме пластмасови съоръжение. Евгени Серафимов и „Новите майстори“ дойдоха, подкрепиха ни, нарисуваха много интересни игри за скачане на тротоарните плочки, боядисахме колчетата, поставихме такива колчета с подкрепата на общината, за да не се паркира по тротоарите и да е обезопасено; боядисахме всички спирки, реновирахме ги, а те бяха в много лошо състояние. Доста неща успяхме да направим, но това в течение на времето. Началото беше трудно, докато научим хората точно какво да ни донасят и как да ни го донасят“. Искра споделя с готовност своя опит с всеки, който тръгва по този път. Горда е, че и в родното и Жабокрът вече са успели да купят косачка за селото, да облагородят доста градинки със средства от събрани отпадъци.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..