Искра Стоилова живее в село Слокощица, майстор занаятчия е и със съпруга си са избрали семейният бизнес да се развива под марката „Сръчно“. Освен запазването на българските традиции, за тях е много важно грижата и опазването на природата. „Аз знаех, че имаме проблеми с отпадъците, обаче да видиш в реката какво става, така те отрезвява, че направо душата ме заболя. От реката извадихме какво ли не, невероятен боклуци и това преди толкова години. А сега положението е още по-критично“, сподели в интервю за Радио Благоевград Искра Стоилова и спомена за своето първо участие в доброволческа акция за почистване на река Струма.
„Аз наистина не разбирам какво мислене трябва да имаш, за да изхвърлиш боклука си през прозореца на колата или просто ей – така да го изхвърлиш и оставиш да се разпилява. Нямам обяснение“, гневи се Искра Стоилова. Тя обаче е от хората, които следват своите каузи, не се оплакват, а намират решения. Така със своята приятелка Камелия започват да организират събирането на отпадъци за вторични суровини. Макар и бавно приучават голяма част от съселяните си да събират боклука разделно. Получават подкрепа от местната власт в начинанието на боклука да се гледа като на суровина и от която могат да се печеля пари, за да се правят полезни неща за селото.
„Реално на нас ни отне доста време, докато съберем по-солидна сума. Започнахме от центъра на селото, който беше доста неугледен, направихме детска площадка, като мисълта ми беше пак да не слагаме пластмасови съоръжение. Евгени Серафимов и „Новите майстори“ дойдоха, подкрепиха ни, нарисуваха много интересни игри за скачане на тротоарните плочки, боядисахме колчетата, поставихме такива колчета с подкрепата на общината, за да не се паркира по тротоарите и да е обезопасено; боядисахме всички спирки, реновирахме ги, а те бяха в много лошо състояние. Доста неща успяхме да направим, но това в течение на времето. Началото беше трудно, докато научим хората точно какво да ни донасят и как да ни го донасят“. Искра споделя с готовност своя опит с всеки, който тръгва по този път. Горда е, че и в родното и Жабокрът вече са успели да купят косачка за селото, да облагородят доста градинки със средства от събрани отпадъци.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..