Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мая Стоева: Стволовите клетки са здравна застраховка за семейството

Родителите на 10 922 новородени са пожелали извличане и съхранение на стволови клетки от пъпната връв при раждане през 2022 г. по данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. През юли се провежда международна инициатива Месец заповишаване на информираността за стволовите клетки.

  Мая Стоева, административен директор на българска тъканнабанка коментира в ефира на БНР-Радио Благоевград ползата от  стволови клетки по време на раждане, извличането, обработването и съхранението им.


„Идеята и ползата от съхранение на стволови клетки по време на раждане е, че по този начин родителите могат да осигурят една своеобразна здравна застрарховка на цялото семейство, която като сума разположена във времето не струва много, но е много важна и може да се окаже безценна. Когато се взема този материал не се причинява болка. Вземането на стволови клетки по време на раждането се случва от тъканта и от кръвта, които са в пъпната връв на бебето. Т.е. бебето и плацентата вече са отделени от пъпната връв и тогава екипите се намесват, за да  вземат този материал. Не се причинява на никой болка и реално това е един биологичен отпадък, който се хвърля след раждането“ – поясни Мая Стоева. По думите и ключов момент при вземането и обработката на стволовите клетки е интервала от вземането до обработката им е да бъде максимално кратък, за да има качествено съхранена проба. Пробите се съхраняват в крио съдове, които поддържат температура минус 190 градуса и така могат да бъдат съхранявани на теория до безкрайност, на практика до около 40 години без никакъв проблем. Всяка банка прави мониторинг за качеството на клетките по време на съхранение и до момента няма проблем.


  Важно е родителите да знаят, че взетите, обработени и съхранявани в България стволови клетки от пъпна връв могат да се транспортират и прилагат за лечение навсякъде по  света. „Пробата трябва да бъде транспортирана с качествен съд. За да бъде изпратена някъде за лечение, тя се транспортира със специален крио съд, който поддържа тази температура, която е при температурата за съхранение. Защото пробата се размразява в лечебното заведение, където тя ще бъде трансплантирана. Проби, съхранени в България могат да бъдат транспортирани и използвани в цял свят. През последните година от български тъканни банки са освободени три проби за повлияване на дечица със състояния от спектъра на аутизма, като пробите са изнесени извън Европейския съюз. Казвам го, защото там се изисква допълнително разрешение от нашата агенция „Медицински надзор“, за да бъде изнесен биологичния материал през граница“.

  Мая Стоева посочи, че стволовите клетки от пъпната връв на бебето могат да се използват и при лечение на определени заболявания при родителите. „Реално тези стволови клетки имат много голям процент съвместимост със всеки един член от семейството. Родителите решават на кого да ги дадат и за какво до 18-годишна възраст, след което решава детето.“

  Решението за съхранение на стволови клетки се взема по време на бременността, като най-късно преди раждането бъдещите родители трябва да се избрали тъканна банка и да имат договор с нея.


   Стоева допълни, че в България има 4 лечебни заведения, които извършват трансплантация със стволови клетки. В страната се лекуват различни типове левкемия, ракови заболявания на кръвта – това са утвърдени терапии. С кръвните клетки има над 100-150 утвърдени терапии в цял свят, които могат да бъдат третирани със стволови клетки. Тъканните клетки се използват в регенеративната медицина. Медицината залага много на комбинацията от стволови клетки от двата вида, с които се опитват да лекуват диабет тип 1, експериментални терапии и лечение се прилагат за деца с аутизъм, детска церебрална парализа, множествена склероза. Работи се в много насоки, но е необходимо време, за да бъдат утвърдени като терапии. Стволовите клетки се използват и при козметични процедури.

  Предимството на съхраняваните в български тъканни банки проби е, че клетките се извличат и обработват възможно най-скоро след раждането, а това е условие за замразяване и съхранение на максимално количество живи клетки. Периодът между вземането и обработката трябва да бъде възможно най-кратък.


  Интересът на бъдещите родители за съхранение на стволови клетки от пъпната връв при раждане нараства постепенно, като делът на запазените проби у нас се увеличава от 16 на 19% за 1 година. По данни на Националния статистически институт в България през 2021 г. са родени 58 678 деца, а  според статистиката на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ за 9133 от тях са запазени стволови клетки. През 2022 г. при ощо 56 917 новородени са запазени стволови клетки за 10 922 бебета, или за 19% от всички. У нас работят активно 6 тъканни банки. От тях 3 са представителства на международни тъканни банки с разрешение да извършват само част от процеса, а именно вземането наклетки и изпращането им в лаборатория за обработка, и 3 български, които имат разрешително за целия процес – вземане, транспортиране, обрабока и съхранение.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45

Гоце Делчев се готви за традиционния есенен панаир

Традиционният есенен панаир в Гоце Делчев тази година ще се проведе във времето от 16 до 23 септември. Той се организира от Община Гоце Делчев и отново ще бъде разположен в района на бившата казарма в града. „За всички, които искат да посетят традиционния есенен панаир, община Гоце Делчев е подготвила разнообразна и богата програма. Всяка..

публикувано на 11.09.24 в 14:40

Деца рисуваха благотворително за храма в село Изгрев

Деца рисуваха благотворително на фестивала „Изгрев от Айдара“ в благоевградското село Изгрев. Събраните средства ще отидат за довършване строителството на църквата „Свети Иван Рилски Чудотворец“ в населеното място. „Идеята за детския пленер дойда от желанието ни да надградим фестивала. Миналата година стартира първото издание на събитието с много..

публикувано на 11.09.24 в 11:34
Станимир Радулов

Светът е в голямо политико-икономическа криза, която ще роди нещо ново

Светът е в дълбока политико-икономическа криза. Част от тази криза е войната в Украйна, както и изборите в САЩ. Ситуацията е изключително особена и имам усещането, че се ражда нов свят, чийто очертания още не можем да ги видим ясно. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Станимир Радулов. Според него, в навечерието на поредните предсрочни..

публикувано на 11.09.24 в 11:17

В Кюстендил малките ученици ще имат нов учебен предмет

От началото на новата учебна година учениците от първи до четвърти клас в часовете на класния ръководител ще получават важна информация за значението на важни обекти в Кюстендил. Става дума за Художествената галерия „Владимир Димитров- Майстора“, за Историческия музей в града, за къщите-музеи на „Ильо Войвода“, на Димитър Пешев, Ефендиевата къща,..

публикувано на 11.09.24 в 09:47

Кукленият театър в Благоевград открива сезона с модерна зала и нова постановка

Общинският куклен театър в Благоевград започва новия творчески сезон в модерен салон, свежи попълнения и премиери. „На финала е ремонтът на залата. Малките зрители ще посрещнат новия театрален сезон в края на септември в по-приветлива и уютна обстановка. Местата ще бъдат увеличени на 140“, уточни директорът Марина Кунгелова. За новия..

публикувано на 11.09.24 в 09:40