0,4% от БВП отиват за култура от новия бюджет, който е в сила до края на 2023. През годините гилдията неистово се бори за заветния 1% за култура, но тя отново остана на опашката. "Дайте добра култура, ще ви дадем пари" бе отговорът на финансовия министър Асен Василев към недоволството на сектора.
"Проблемът е, че културното съсловие не успява да усвои дори и парите, които се дават от държавата. Само за миналата година културната общественост е върнала обратно около 50 и няколко милиона, защото не е могла да ги усвои. Ние се оплакваме, че е намален бюджетът на 0,4%, но не се оплакваме защо не са усвоени тези пари", коментира за предаването "Сюжети от деня" на Радио Благоевград актьорът и певец Игор Дамянов.Артистът смята, че гилдията първо трябва да се научи как да усвоява парите, които й се отпускат, и когато те бъдат изразходвани и има дори недостиг, процентът би се вдигнал: "А как да ни вдигнат процента, при положение, че ние връщаме обратно милиони в касата на Министерството на културата", пита Дамянов. Според него културното министерство трябва да инвестира пари в обучение на културното съсловие, за да може то да кандидатсва за необходимото му финансиране: "Дори да ни дадат 100% бюджет от БВП на държавата, ние няма да можем да го усвоим, защото ние не знаем как да усвоим тези пари", убеден е Игор Дамянов.
"Заплатите в културния сектор, особено там, където са на щатове, не свободните артисти, там заплатите безспорно са ниски. Изключително обидно е да се дават буквално на границата на минималната заплата на артисти, а например магазинерите в някоя верига магазини да получават много по-големи заплати. И искаме след това да имаме култура и да няма насилие, пошлост и така нататък. Културата трябва да се инвестира много в нея", заявява артистът и допълва, че интелектуалният труд не се счита като труд в България.
"Ако няма култура, няма да ни има и нас! Ако я няма културата, за какво да се борим? Едно общество, за да бъде здраво, трябва да има всички компоненети - образование, здраве, култура. Обществото е като един организъм и всички тези компоненти трябва да работят, за да може организмът да бъде здрав. Като се разболее един орган, умират и останалите, умира човекът, умира държавата", споделя Игор.
Чуйте разговора на Ваня Бахчиванова с артиста Игор Дамянов.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..