Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Вирусът „Западен Нил“ се предава върху човек чрез ухапване от комари

Инфекцията, причинена от „Западен Нил“ принадлежи към групата зоонозни инфекции. Естествен резервоар в природата на този вирус са различните видове птици. Най-чувствителни и податливи на вируса са птиците от семейство вранови.  Циркулацията му в природата се поддържа между основния резервоар птиците и комарите, които пренасят заразата.Темата коментира гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във ВМА в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

„Вирусът съществува чрез циркулацията му между птици и комари. Основен механизъм за предаване върху човек е чрез ухапване от комари. Макар и много рядко, но теоретично е възможно да се осъществи трансмисия при хемотрансфузия,  трансплантация. Основен акцент на предаване и това, което трябва да се знае, е че става дума за зооноза и комаро предавана инфекция“.

Симптоми

При 80% от инфектираните хора с вируса „Западен Нил“ протича безсимптомно. Човек не може да разбере, че е заразен. Възможно е да се развие невроинвазивна форма, която се среща изключително рядко. Статистиката сочи, че 1 от 150 човека може да развие невроинвазивна форма на болестта. Най-честите клинични изяви, които трудно се различават от други инфекции, са температура, главоболие, мускулни болки, гадене, повръщане, обрив, увеличени лимфни възли. Няма нищо, което да постави акцент върху инфекцията, освен споменът за евентуално ухапване от комар в рамките на 3 дни до 2 седмици. Рискови пациенти са хората над 50 години, имунокомпрометирани лица, трансптлантирани, онкоболни – те са най-податливи за развитие на невроинвазивната форма. При тези хора е налице силно главоболие, стягане в зоната около врата, паралитични прояви, загуба на съзнание. Всички тези неврологични признаци ще накарат пациента да потърси медицинска помощ.

Лечение на Западнонилска треска

„Когато говорим за вирусна инфекция няма етиологично лечение, т.е. медикамент, който да действа директно върху вируса. Това заболяване е едно от  тези, за които нямаме лекарство. Т.е. нашите терапевтични усилия ще бъдат насочени към повлияване на общата симптоматика на настъпилите нарушения в общите механизми на работа. Ако клиничната картина е лека, ще отшуми с общо приложение на неспецифично лечение“.

 Според д-р Баймакова  през месец август започва активността на тази инфекция – август, септември, октоври отбелязваме пик на тези клинични изяви и трябва да се мисли за тях. По актуална справка на Националния център по заразни и паразитни болести към този момент няма регистрирани случаи с инфектирани българи. По данни на Европейския център за контрол и превенция на болестите към 28 юли има регистрирани и потвърдени 5 човешки случая на Западнонилска треска за Европа. Случаите са в Северна Гърция, Унгария и Италия. Ветеринарните власти следят много добре за инфекцията сред животните.

 На ниво индивидуална защита инфекционистът препоръча използнването на репеленти. Да е налице защитно облекло, да се избягва времето, в което комарите са най-активни, водоизточници, открити водни площи. Институциите трябва да осъществяват контрол върху популациите на комарите. 

 При закупуване на репеленти да се имат предвид следните активни съставки срещу комари и кърлежи:

DEET

Icardidin (Picaridin)

IR 3535

Oil of lemon eucalyptus

Paramenthane-diol (PMD)





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37