Група от 33-ма французи, белгийци, австрийци и италианци гостуваха за втора поредна година в град Рила и изучаваха в продължение на седмица красотата на българското народно многогласно пеене. Хора с различни професии, които пеят за удоволствие, но обединени от любовта към българската народна музика.
Техен вдъхновител и ментор е българската певица Милена Желязкова, която живее във Франция 30 години. В родния Пловдив, започва музикалната и кариера, изучава пиано, но се увлича и по българската народна музика – майка й пее и танцува в самодейната трупа на ансамбъл „Тракия“, пеят всичките и близки хора от семейството. Нейни ментори са Николай Стойков, един от основателите на ансамбъл „Тракия“ и проф. Николай Кауфман. Заминава за Франция едва 18-годишна, там завършва „Френска средновековна литература“ и „Културен мениджмънт“. А дипломната й работа по мениджмънт е на тема: „Съхраняването на българската идентичност през вековете, благодарение на българските народни песни“. Преди 26 години във Франция основава квартет „Балканки“ и в продължение на четвърт век концертират във Франция, Европа, САЩ. „Репертоарът ни включва изпълнения от различните фолклорни области на България, с всички характеристики, но и с нашето звучене, лични аранжименти, които да отговарят на вкуса ни, бидейки верни на нашия фолклор“ – казва Милена Желязкова. От 2005 година тя води мастъркласове в цяла Франция и Италия, участва в различни фестивали, а през 2016 година е поканена от Маргарет Душоно, създателка на Международния институт по народна музика в Обань, близо до Марсилия. Там открива редовен клас с 15 ученици, които се обучават 4 години и изучават българския фолклор. „Хората са впечатлени още преди да дойдат в България. Когато чуят българските народни песни, казват: „Това е нещо невероятно“. Вибрацията от тези гласове, песни, аранжиментите е толкова силна, че ние искаме да дойдем и да се потопим в самата страна. Те идват вече спечелени за нашата кауза. За мен нашият фолклор, култура, език и писменост са моята мисия“ – категорична е Милена. А наскоро е издала във Франция и своя първи роман, който носи името „Българката“. „В него пиша само за България и всичко хубаво българско“. Заедно с квартет „Българка“ и предстоят концертни изяви с известния френски джазмен Андре Манукян.
Идеята за гостуването в Рила е на Фондация „Арденца“ и нейната създателка проф. Даниела Дикова, преподавател по пиано в Националната музикална академия. „Случайността ме запозна с Милена Желязкова, която е певица с изключително изтънчен вкус. За мен тя е израз за нивото на певеца от 21-ви век, който смесва различни стилове музика, но по един много естетски начин.Тя е образец за това. Да, вярно е, че в момента се смесва всичко, но не всичко е естетско. Затова фондация „Арденца“ прие нейното предложение да направим общо събитие. Фондацията е организатор заедно с община Рила, с която работим чудесно – Мариана Костова, която отговаря за културните събития, кмета Георги Кабзималски и неговия заместник Лазар Чавков“.
В град Рила гостува и Маргарет Душоно, създател на Международния институт по световна музика в Обань до Марсилия. Институтът предлага обучение по характерна народна музика от цял свят и работи в тясно сътрудничество с консерваторията в Марсилия, за да издава дипломи в края на обучението. „Милена Желязкова е част от нашите 12 преподаватели, които работят в института и представя България. Всеки един от преподавателите е наследник на музикалната култура на собствената си държава и целта е те да я предават на учениците по начина, по който и те са я получили“. В института се обучават постоянно около 100 ученици от Франция и цяла Европа и 300 ученици, които се включват в определени мастъркласове. Маргарет Душоно оценява усилията на проф. Даниела Дикова и фондация „Арденца“ френски граждани да гостуват в Рила и да се докоснат до културата на собствения им учител. Щастлива е от едноседмичното гостуване в Рила, от гостоприемството и се надява в бъдеще да имат още съвместни проекти.
31-годишният Дамян Жакубе бе част от групата, която гостува в Рила, ученик на Милена Желязкова. Заради магията на българския фолклор започва сам да изучава български език и се справя чудесно. Езикът ни според него е много интересен, както и диалектите. Впечатляващо е изпълнението на песента „Пуста младост“, с която миналата година разплакал хората от съседното село Смочево. „Пеенето е директен път към сърцата на хората“ – казва Дамян и твърди, че в България се чувства както у дома си. Впечатлен е от доброто отношение на българите и тяхната сърдечност.
Едноседмичното гостуване в Рила на французи, белгийци, австрийци е доказателство, че красотата и хармонията на българския фолклор обединява нации. В основата на което стои очарователната българка Милена Желязкова.
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..