Община Сандански е подготвила десетки проектни предложения за милиони левове, които ще бъдат финансирани по различни механизми. Те са насочени основно за подобряване на пътната и водопроводна инфраструктура не само в общинския център, но и по селата. Това заяви Атанас Стоянов, кмет на община Сандански, в ефира на Радио Благоевград.
Той припомни, че бяха завършени два много важни инфраструктурни обекта – обновяването на булевард „Европа“ на входа на града и ремонтът на пътя Катунци-Златолист, който води до храма на Преподобна Стойна.
До края на септември се очаква да бъде открита и нова детска градина в Сандански – нещо, което не се е случвало през последните 60 години в курортния град.
Стоянов увери, че има подготвени проектни предложения за решаване на водния проблем в общината.
„ВиК инфраструктурата в града, особено в централната му част, спешно се нуждае от подновяване. Водопроводната мрежа е на повече от 60 години, в по-голямата си част тръбите все още са етернитови...Нужни са много средства за това, а Община Сандански не разполага с такъв ресурс. Затова ще разчитаме на държавна подкрепа. Част от решаването на този проблем е започнатото изграждане на преиствателна станция за отпадни войни на стойност 14 милиона лева. Това пък ни позволява да кандидатстваме през МРРБ и по Плана за възстановяване и развитие за рехабилитация на подземната инфраструктура, особено в централната част на града“, коментира Стоянов.
„Решението на този проблем ще бъде дълъг процес. Имаме готови проекти и за две от най-големите села – Склаве и Катунци, които също се нуждаят от изцяло нова водопроводна мрежа“, допълни градоначалникът.
Той припомни, че общините от години очакват да се случи финансовата децентрализация, която ще позволи местната власт да работи по-ефективно.
Атанас Стоянов увери, че има доверие между местния бизнес и общинска администрация, която се старае бързо да придвижва преписките на инвеститорите.
Вековното училище в санданското село Лешница ще отвори врати за нов живот на 24 септември. За каузата, която обедини Община Сандански и местните жители, за избора, който трябва да направим, разказва отец Димитър Илчев.
Добротата, човечността, да укрепваме вярата и да си помагаме - това са важните неща, които ще ни обединят, смята кметът на Сандански Атанас Стоянов.
Има неотчетени преференции при изборите за Народно събрание - това е един от изводите при проверките, които правят представителите на Демократичния център в момента. Само в някои от избирателните райони, включително и в Благоевградския избирателен район неотчетените преференции са 11 905 броя. Повече от 800 са в Благоевградския избирателен район...
180 години се навършват от построяването на православния храм „Свето Въведение Богородично“ в благоевградския възрожденски квартал „Вароша“. По този повод в Регионалния музей ще бъде открита изложба. На 21 ноември, в Деня на християнското семейство и на патронния празник на храма - Въведение Богородично ще бъде открита музейната..
Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско. „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..
Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..
В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..
Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..