Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение в помощ на жените с рак на гърдата

При жените ракът на гърдата е най-често диагностициран и водеща причина за смърт от рак по света. Навременната диагностика е от изключителна важност при изследване на злокачествени образувания. Колкото по-рано се открие и диагностицира ракът на гърдата, толкова по-голям е шансът той да бъде преборен напълно.

68% от лекуваните пациенти с рак на гърдата в България обаче са били диагностицирани в стадий II и III и едва 12% в стадий 0-I. Подобна е ситуацията с късното откриване на заболяването и в Румъния, докато в останалите европейски  държави процентът на пациентите, диагностицирани в ранен стадий на заболяването, е 27%.

Същевременно с това при значително по-ниска заболяваемост (127.4 на 100 000 спрямо 170 на 100 000 за Европа), България е с по-висока смъртност (46.2 на 100 000 спрямо 40.6 на 100 000 за Европа) и по-ниска 5-годишна преживяемост (с 11,1% по-ниска от средната за Европа според EUROCARE-5).

Тези данни разкриват сериозния проблем с липсата напревенция и работещи скринингови програми в страната.

Именно това мотивира началника на Отделението по обща хирургия на УМБАЛ „Лозенец - д-р Ваня Митова, да създаде първото у нас онлайн приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата.

Приложението BreastHelp се състои от модул както за здрави жени, така и от модул за вече диагностицирани с рак на гърдата. Всеки пациент може безплатно да инсталира и ползва BreastHelp през медицинската платформа Haelee на всякакъв вид електронни устройства.

„Ние лекарите ежедневно, борейки се с тази болест, мога да кажа, че се срещаме със случаи, които до голяма степен са стигнали до края на развитието си, още преди да стигнат до лекарска помощ. Ние всички знаем, че профилактиката в България не е нещо, което е предимство като цяло – нито на населението, нито на държавата и властимащите, така че единственото, което ни остава е да търсим всевъзможни алтернативни начини, за да подтикнем хората към това да се грижат повече за здравето си“, така обясни в ефира на Радио Благоевград, необходимостта от създаването на приложението, д-р Ваня Митова.

Онлайн онкологичната комисия е най-новото в приложението BreastHelp, като идеята й е всеки пациент да има достъп освен физически до онкокомисия в съответното лечебно заведение, а и до мултидисциплинарен екип специалисти, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-добрият за пациента. Членовете на комисията са водещи в областта. Председател е проф. Константа Тимчева, с над 35-годишен стаж в онкологията, бивш национален консултант. Лъчетерапевт с богат опит при лечение на рак на гърдата е проф. Иглика Михайлова.  Д-р Лидия Чавдарова е специалист по нуклеарна медицина. Д-р Митова е хирургът специалист.

„Обикновено онкологичните комисии би следвало да бъдат както предоперативно, така и следоперативно. В цял свят такива мултидисциплинарни комисии консултират пациентите задължително преди започване на тяхното лечение. В България това нещо не се случва. Обикновено решението се взема еднолично от лекуващия лекар и в резултат на това пациентът може да бъде ощетен, и това да се отрази не само на моментното му състояние, а да има и дългосрочен ефект от това еднолично решение. В България, в 95% от случаите, предонкологични комисии не се извършват. В почти 70% от случаите онкологичните комисии са резултат от взимане на решение от двама човека – онкологът, който отива в съответното лечебно заведение като консултант, и съответният лекуващ лекар. Много често ключови специалисти липсват. В резултат на всичко това, пациентът всъщност е минал на една проформа онкологична комисия“, коментира за предаването „Сюжети от деня“ д-р Митова, като допълва, че често българските пациенти научават за съществуването на такива комисии, след като всичко вече е минало и трябва да отидат на последващо лечение.

Онкологичната онлайн комисия в приложението отговаря със становище на специалистите до 48 часа, което отново поставя телемедицината пред чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед, месеци предварително, които могат да се окажат ключови за развитието на болестта.

Чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова с д-р Ваня Митова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20

Съседите от Северна Македония сами провокираха скандала със знамето

Последният скандал със Северна Македония беше очакван. Това беше опит, и то успешен, да се провокира обществеността в Р Северна Македония и да се внуши на западните покровители на тази държава, че едва ли не България „иска да й пречупи гръбнака“ по думите на Християн Мицкоски. Това заяви в ефира на Радио Благоевград благоевградският историк Иван..

публикувано на 19.09.24 в 11:28

Кметът Сакарев: Добринище е жив град, едно добро място за живеене

На 22 септември  Добринище празнува освен Деня на националната ни независимост, но и своя градски празник, с който преди 18 години с президентски указ е обявен за град. Празничната програма е богата и включва футболен турнир за деца, водосвет в църквата „Св. Св. Петър и Павел“, колоездене за деца, тържествено честване Деня на националната..

публикувано на 19.09.24 в 10:03

Пазарът на грозде в Благоевград: С 20-30 ст. по-високи цени от миналогодишните

Винените сортове грозде вече са на пазара, а търсенето и предлагането е голямо.  С около 20-30 стотинки са по-скъпи винените сортове грозде на пазара в Благоевград. Гроздето обаче се оказа не от Благоевградска област, тъй като тук се обрали много рано масивите. Собственикът Иван Георгиев, който продава при ЗМК, казва, че реколтата е добра –..

публикувано на 18.09.24 в 13:48

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03