Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хора и институции се обединиха в спасяването на два млади щъркела

2
Снимка: Димитър Попов

Дойде ли краят на месец август, прелетните птици тръгват на юг, въпреки все още топлото време. Пътят е дълъг и много опасен, но е жизнено важен за оцеляването на птичите видове, които зимуват в топлите страни. Това е един малко тъжен за нас хората период в годината, защото се разделяме с щъркелите, лястовичките и другите прелетни птици, с които сме свикнали да съжителстваме през летните месеци, затова ги наричаме и нашите “крилати съседи”.

Близо 240 хиляди птици прелитат всяка година над нашето Черноморие, откъдето минава един от важните миграционни пътища в Европа. Щъркелите например, трябва да изминат няколко хиляди километра до своите “зимни квартири”. Птиците от източната част на Европа минават през Босфора, след това през Суецкия канал се прехвърлят в Африка и от там стигат до най-южната точка Южноафриканската република. Част от щъркелите обаче, се отправят и на юг към Азия. Това е много труден и опасен процес, защото птиците минават през много перипетии – променящите се климатични условия, разширяващите се пустини, електропроводи, ветрогенератори. Това са част от предизвикателствата, които срещат по пътя си прелетните птици. Затова успяват само най-силните и младите птици.

„Започна миграцията на прелетните птици и в Гоцеделчевско. Това се случи още от средата на месец август, когато първите ята се отправиха към юг. Около двайсетина щъркела от Гоце Делчев и съседните общини вече отлетяха. Може би част от тях ще спрат в Гърция или в България, защото младите щъркели са все още неопитни и слаби. Знаем, че тази пролет закъсня, закъсня и пристигането на предвестниците на пролетта, така че се стигна до строежи на гнезда в средата на месец май, което е твърде късно за тях. Заради това, част от младите щъркели не са пораснали достатъчно и все още нямат добре развита мускулатура на крилете и нямат сили да тръгнат на такъв дълъг прелет“, коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП – Гоце Делчев.

Той сподели и за един нов случай на два млади щъркела в сатовчанското село Кочан. Сигналът е подаден от местните хора в събота, когато едно от малките щъркелчета пада от гнездото, но без сериозни наранявания.

„В неделя е подаден сигнал в РИОСВ – Смолян, служителите са се отзовали, но са преценили, че щъркелът ще полети сам и са го оставили в двора на един човек. Този щъркел все още не бе излетял, освен това, от гнездото пада и второто малко, отново без травми. И двата щъркела са прибрани в кметството на село Кочан. Според кмета, те са във видимо добро състояние, но са оклюмали, което означава, че може би имат някакъв проблем“, обясни Димитър Попов. Той подава втори сигнал до РИОСВ – Смолян, откъдето се отзовават и още във вторник изпращат двама служители, които взимат и транспортират малките щъркели до Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчена с Димитър Попов:

 Радио Благоевград също потърси съдействието на РИОСВ – Смолян за спасяването на малките щъркелчета. Свързахме се с Кирил Граховски, директор на Дирекция „Контрол и превантивна дейност“ в РИОСВ-Смолян, който ни увери още във вторник сутринта, че двама служители вече пътуват към село Кочан и ще се погрижат за малките щъркелчета.

„Ще вземем мерки, така че няма да ги оставим щъркелчета. Имаме сигнали и за други пострадали птици, но най-много са сигналите за хора, пострадали от нападение на мечки. Лястовички последно взехме и ги адаптирахме тук в района. Така че, правим каквото можем за животинките да се развиват, да растат, и да са си в средата“, коментира за Радио Благоевград Кирил Граховски.

Благодарности към всички помогнали в спасяването на двата млади щъркела.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кирил Графовски:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02