В Народното събрание има много добри професионалисти, но за съжаление техният глас не се чува. Нещата се решават, преди всичко, на политическо ниво. За съжаление, когото и да изберем за депутат, той започва да мисли първо като политик, а след това като експерт. И затова актовете, които ражда парламентът, особено последният, се водят не от една правилна регулация на обществените отношения, какъвто е смисълът на нормотворчеството, а от преследване на дребни, малки политически цели. Това заяви адвокат Иван Чолаков в ефира на Радио Благоевград.
Той определи последните законодателни изменения, касаещи нарушителите на пътя, като неефективни и неработещи.
„Точно тези разпоредби от Наказателния кодекс, които имаха за цел да санкционират водачи след употреба на алкохол или наркотици, бяха променяни през последните 15 години много често. И очевидно, всяка една от промените, която се правеше в наказателния закон в тази част поради популисткия си характер, се явяваше неефективна.
Тези промени не доведоха до намаляване на нарушителите. И всеки един специалист по наказателно право ще потвърди, че увеличаването на наказанията не води до намаляване на престъпленията.
Превенцията и неотменността на наказанието, както и бързото правораздаване, е инструментът, който намалява съответната престъпна дейност“, подчерта адвокат Чолаков.
Той е категоричен, че всички нарушители трябва да получават бързо и ефективно правосъдие.
„Сега за това деяние – шофиране след употреба на алкохол или наркотици, се предвиждат три наказания - лишаване от свобода, глоба и лишаване от право да се управлява МПС. За едно обикновено деяние без ПТП до момента се налагаха задължително три наказания. Сега към всичките тези три наказания прибавиха и отнемане на кола, което е популистка мярка. Сигурен съм, че съвсем скоро, като мине през контрола на съда в Люксембург, ще се окаже, че последната разпоредба не съответства на европейското законодателство, защото се явява прекомерно наказание“, заяви Чолаков.
Според него законодателните промени са писани набързо. Този начин на нормотворчество изключва възможността за обществено обсъждане, за да се чуе гласа на практикуващите юристи. Вместо това се чува гласът на политиците или на юристите, които никога не са влизали в съдебна зала.
Чолаков коментира и заявките да бъдат ремонтирани въпросните законодателни промени.
„Промените, според мен, ще бъдат направени не в насока да се коригира безумието, а за да се узакони. Вече започна отнемането на автомобили и на това се дава широка медийна гласност. А отнемането трябва да стане с присъдата на съда. Когато съдът признае водача за виновен, наложи му първо трите наказания, и чак след това се стигне до отнемането. А сега вече започнаха да отнемат автомобили без да има предвиден такъв ред в закона. И вместо някой министър да излезе и да каже: Извиняваме се за правната неграмотност на нашите служители, ще коригираме поведението им, прокуратурата взе да угажда на полицаите и да разпорежда изземването като веществено доказателство. Нещо, което първо не е необходимо. Как досега всичките тези дела се разглеждаха без превозното средство да се изземва като веществено доказателство“, попита Иван Чолаков.
„Видях и едно друго безумие на промените, които се писаха на коляно. По предложение на служебния министър Иван Демердиежв, МВР предлагаше да се криминализира отказът на водача да даде проба за алкохол или наркотици. Това предложение е взето на ангро и сложено в НК без да се осмисли други свързани с него поведения. В момента се предвижда лишаване от свобода за водач, който откаже да даде проба и е бил вече санкциониран административно за такъв отказ. Вече при повторен отказ е предвидена наказателна отговорност. Като в същото време не е предвидена такава наказателна отговорност, ако имаш влязла в сила присъда за шофиране с алкохол или накротици“, даде пример адвокатът.
Иван Чолаков определи като неадекватни опитите да се дефинира що е то интимна връзка.
„Тези изменения пак бяха писани по конкретен повод и отново прибързано. Ако погледнем брой 66 на ДВ, ще видим, че депутатите са приели множество изменения на същия този закон, голяма част от които са разумни и ще доведат до ефективно правоприлагане. Те влизат в сила от 2024 година. Но пропуснали да уредят дефиницията на интимната връзка, сложиха тази глупост в последните изменения“, коментира той.
Чолаков подчерта, че хората, които правят българското нормотворчество, следват само политическите си интереси. И прогнозира, че случаите, при които хората ще усещат липсата на справедливост, ще се множат.
Иван Чолаков коментира и наближаващите местни избори.
Той припомни, че вече има опит в местното управление.
„Моят политически опит е с голяма давност. Аз бях общински съветник в Сандански от 2003 до 2007 година. Тогава бях млад, разсъждавах по-емоционално. След като ми приключи мандатът, си бях поставил забрана десет години да не се занимавам с политическа дейност. Този срок изтече и сега вероятно ще проверя дали мога да бъда отново политически активен“, призна той.
Чолаков ще има своя кандидатска листа за общинския съвет.
„Ако хората ме подкрепят, вярвам, че ще бъде полезен за града и общината с това, което съм научил в правото“, увери той.
Цялото интервю с Иван Чолаков може да чуете в прикачения файл.
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..