Предстои изготвянето на нова методика за изчисляване на ставките по Схемата “Преходна национална помощ за тютюн“, тъй като новият референтен период /2016-2018 г./, налага промяна на подхода за разпределението на средствата от досегашните три години, към избирането на една предпочитана от тези три нови референтни години. Министерство на земеделието и храните, съвместно с браншовите организации в сектора, ще създаде работна група със задача да се изготви тази нова методика за изчисляване на ставките, след като се чуят предложенията на тютюнопроизводителите. След това ще бъде проведен и Консултативен съвет по тютюна, на който ще бъдат разгледани и евентуално приети новите предложения.
„Вече имаме фиксирана дата, на 13 октомври, от 10 ч., в Големия колегиум на Министерството на земеделието и храните, ще се проведе предварителна работна среща между браншовите организации в България, съвместно с експерти на министерството. Идеята е предварително да дадем становища, мнения и предложения каква нова методология да бъде предложена при кандидатстването за Кампания 2023 г. по финансовият инструмент за тютюн „Преходна национална помощ“, съобщи в ефира на Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската браншова организация в сферата на суровия тютюн, ELTI.
Кампанията за тази година е важна, защото е първата от настоящия нов Програмен период на Европейския съюз /2023 – 2027 г./, в която тютюнопроизводителите ще могат да кандидатстват по новите условия за тази Схема.
„Това е важно защото, от какъвто пакет средства започнем през новия програмен период, после е заложено, че те ще падат с 5% на годишна база, зависи разпределението на подпомагането, което ще получават през годините тютюнопроизводителите. Тоест, постигайки максимален пакет от средства, на тютюнопроизводителите в България ще им се даде възможност през годините да получават достойно подпомагане за сектора. Благодарение на усилията на НАТ – 2010, в Стратегическия план на България за селско стопанство, е заложено и разписано, в първия пакет от средства за първата година за кандидатстване от новия Програмен период, да бъдат заложени до 40 милиона евро. От бранша ще настояваме, първата година да се стартира с минимума от средствата от последната година на стария Програмен период /2014-2022 г./, а именно от 71 милиона лева“, уточни още председателят на НАТ-2020.
Разпределението на средствата ще става на база на броя на регистрираните тютюнопроизводителите в Регистъра за 2023 година, които са 7374, както и на база на кандидатствалите за средства по Схемата “Преходна национална помощ за тютюн“ за 2023 г., които са 8295 тютюнопроизводители. Разликата от около 1000 тютюнопроизводители идва от там, че освен регистрирани като „активни фермери“, по схемата кандидатстват и регистрирани тютюнопроизводители като “земеделски производители“.
Цветан Филев анонсира и два предстоящи много важни форума. На 25 и 26 октомври, в София ще се проведе 37-та конференция на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите UNITAB, а в края на месец ноември в Панама, ще се проведе 10-та Конференция на Световната здравна организация. И двете събития са много важни за Сектор „Тютюн“, защото на тях ще бъде коментирано бъдещето на тютюнопроизводството в България, Европа и света.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..