Тръгването на едно дете на детска градина е важен момент за всяко семейство. Това е емоционален период както за децата, така и за родителите, и обикновено е свързан с различни притеснения, заради които често биват допускани грешки, които затрудняват адаптацията към детското заведение и новата среда за детето.
В помощ на родителите идва книгата „Пътеводителят на детските градини", където може да бъде намерена информация както за успешното кандидатстване, така и работещи съвети за емоционалната подготовка на децата, а и на родителите, за този стресиращ момент. Автори на наръчника са Катерина Ковачева и Цвети Христанова.
"Има много книги за адпатация в детската градина на българския пазар, но в такъв формат, с този тип информация, всъщност няма, и ние решихме да я създадем, за да помогнем на семействата. В самата книга посочваме къде могат да се видят актуалните разлики при кандидатстването в различните общини, но базата е една и съща, както изискванията към родителите, правата и задълженията, данни като например какво е "Кооператив", за какви компенсации имат право да кандидатстват и други", разказва за Радио Благоевград Цвети Христанова.
Освен специалния раздел, в който са синтезирани всички изисквания и етапи за едно успешно кандидатстване и постъпване на детето в детска ясла или градина, в наръчника могат да бъдат открити и полезни съвети за емоционалната подготовка на децата и за по-плавната им адаптация. Книгата запознава подробно родителите с рутината в яслата и градината.
"Много е важно какви сигнали дава родителят на детето. Когато се бавим, не можем да си тръгнем, притеснени сме, то вижда, че ние не сме сигурни, не сме уверени. Когато тръгнем спокойни, то вижда, че всичко ще бъде наред. Нищо, че детето може да плаче в този момент, мама му дава сигнал, че тя е спокойна и то го разбира", обясбява Цвети Христанова.
Кои са най-често допусканите грешки от родителите, когато оставят за първи път децата си в детско заведение? Какво трябва да правят и да не правят и как да помогнат на детето да се адаптира по-лесно? Чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова със Цвети Христанова.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..