Поне още две-три години ще продължи изографисването на храма „Свети Георги Победоносец“ в Брезник, което започна на 6 юли 2022 г. Припомняме, че черквата е умалено архитектурно копие на катедралния храм „Св. Александър Невски” в столицата. Идеята за издигане на този храм възниква още в началото на ХХ в., в стремежа на брезнишкото патриотично население да почете паметта на падналите в Сръбско-българската война герои. Събирането на средства за изграждането на черквата започва през 1907 г. и в него се включват много хора. През 2012 г. на фасадата на храма и в дворното пространство е извършен основен ремонт по проект, финансиран от Европейските фондове. Дотогава ремонт не е правен, като се изключи освежително боядисване през 90-те години. С дарителски средства са доставени от Гърция три камбани, иконостас и позлатени кандила. Остава изографисването на стените, за което са необходими още пари. Събирането им е основна цел на създаденото през 2015 година в Брезник Сдружение “Заедно за храма св. Георги Победоносец”. Един от инициаторите на дарителската кампания е Станислав Асенов, член на Инициативния комитет, който обединява много хора в тази кауза.
„Идеята за изографисването на храма се роди преди 7 години, но поради междуособици в храмовата йерархия, създадохме Инициативен комитет, бяхме събрали около 7 хиляди лева, но в последните години инициативата започна да „буксува“. Впоследствие аз се намесих, направих връзка между Инициативния комитет и отец Михаил Станкович, документите се задвижиха за легитимиране на западната стена, защото идеята ни беше да започнем с нея. Идеята е, хората да видят, че нещо се прави. Затова изографисването се прави на парче, за да могат хората да го видят това нещо и като го видят, това да ги стимулира да даряват повече“, обясни за Радио Благоевград Станислав Асенов.
До момента са изографисани около 30% от стените на храма, предстои да бъдат изрисувани и останалите, както и тавана, който се намира на голяма площ и на 13 метра височина.
„Засега парите стигат, даже в момента средствата надвишават темпото, с което работим, но ние се стремим, чрез напомняне на обществеността, например с клипчета през определен период от време, да се вдигне малко шум и да се провокира интерес към тази инициатива. Хората даряват, аз съм изненадан, как в този малък град, една кауза може да обедини хора от различни съсловия“, допълни Станислав Асенов.
Според него, днешното разединение между хората тръгва от непрофесионалната работа на част от съсловието на свещениците.
„Хората не са виновни, виновни са пастирите, които със своето поведение демотивират хората. В момента, в който свещеническото общество се поправи, самото общество ще стане по-обединено. Свещеник Михаил Станкович например, е човекът, който обединява хората в брезнишко със своето поведение и добра репутация“, коментира още Станислав Асенов.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева със Станислав Асенов:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..