Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водосвет и курбан за здраве на хижа „Македония“

Снимка: ТД "Айгидик"

С водосвет и курбан за здраве, на 23 септември около обяд, ще започне тържеството, с което ще бъдат отбелязани 90 години от създаването на хижа „Македония“. Преди почти век, туристи от Горна Джумая поставят първия камък в основите на туристическия обект, стопанисван с любов и обгрижван като реликва и до днес от техните потомци.

Според Иван Големеев, председател на Туристическо дружество „Айгидик“ – Благоевград, което е приемник на създателите на хижата, това е една от най-високите хижи на Балканския полуостров, която и днес привлича много туристи от страната и чужбина.

„Преди 90 години, ентусиасти и туристи от Горна Джумая/днешен Благоевград/, решават да си имат собствена хижа. Прави се Инициативен комитет, събират се средства, изготвя се проект и започва изграждането на хижата. Всичко е ставало с доброволен труд и дарения, събирани са средства и от други градове, имаме документи и за дарители от Кюстендил, както и от видни жители на тогавашната Горна Джумая. Така започва изграждането на туристическия обект, което продължава около три години и половина“, съобщи на Радио Благоевград Иван Големеев.

Поради факта, че това е една от най-високите хижи на Балканския полуостров, изграждането й е преминало през различни трудности. Но, направеното до днес е факт и е съхранено в отлично състояние. В момента, туристическият обект предлага около 50 места. От години насам, хижата е винаги в класациите на най-добрите хижи в страната, дори в момента отново е класирана в надпреварата за „Най-добра хижа на България“ за 2023 г.

„На два пъти хижата е отличена като най-добрата хижа на България и това се дължи на факта, че тя съчетава в себе си чистота, удобство и най-вече гостоприемството на хижарите. Тези неща са отличителни за туристическия обект и ние можем само да се гордеем, че имам такава хижа в близост до Благоевград“, уточни още председателят на Туристическо дружество „Айгидик“.

Той съобщи още, че всеки, който желае да присъства на празника на 23 септември, може да го направи, а ако има възможност, може и да пренощува в туристическия обект, но трябва да заяви това предварително.

В празничната програма е предвидени музикална програма, в която ще участва Ансамбълът на ветераните към туристическото дружество. На самия 23 септември, около 12 ч. ще има водосвет, след това ще бъде раздаден и курбан за здраве.

„На всички пожелавам един хубав празник и много здраве! Да не забравяме, че това е едно от най-хубавите лекарства – планината, разходката сред природата. И трябва да се стремим да запазим здравето си именно по този начин, като съхраняваме подобни туристически обекти и за бъдещите поколения. Към тях са насочени именно усилията ни като туристическо дружество. Планираме, след четири-пет години, да направим една среща на всички тези деца, които са минали през нашите Училища по планинарство, туризъм и алпинизъм, които вероятно ще бъдат около хиляда, без преувеличение. Нашите усилия са насочени именно към тях, към децата и младите хора“, коментира още Иван Големеев.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Големеев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01