„Увеличават се болните с COVID-19, а през последната седмица се наблюдава ръст от 50% на седмична база. Тази тенденция ще се запази и през следващите седмици и месеци ще има доста по-голям брой заболели“ – каза в интервю за БНР-Радио Благоевград проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите и данните от секвенирането показват, че боледуващите в момента изцяло са с „Омикрон“ и основно са подвариантите ХВВ. Новите ваксини, които в момента навлизат са базирани именно на ХВВ.
„Вирусът е много изменчив, появяват се много мутации. Подвариантът на „Омикрон“ „Пирола“ има над 35 мутации, половината от които са съвсем нови, т.е. не са комбинации от известни мутации, които познаваме. Хубавото е, че е „Омикрон“ – да, заболели ще има, но не очакваме по-тежка клинична картина. Но е още много рано да говорим за характерна клинична картина, защото е със сравнително ограничено разпространение. На практика„Пирола“ алармира с потенциала, който носи за предизвикване на нова голяма вълна. Но не за по-тежка клинична картина, нямаме такива данни. Категорично той е „Омикрон“, от подварианта ВА 2, който ние познаваме и това е успокояващо“ - каза проф. Христова. Тя прогнозира, че ще се разминат CОVID-19 и грипа в техните пикове. „Очаква се COVID-19 да се разгърне до м. ноември, а когато започнат да намаляват случаите на COVID-19, ще започне разгръщането на грипната вълна, която обичайно е с пик януари и февруари“. Подвариантът „Пирола“ е близък до ХВВ варианта и има пълно покритие от ваксините, които сега навлизат. Ваксиниралите се миналата година при желание могат да се ваксинират сега, ако искат да избегнат разболяване. Особено препоръчителни са за рисковите групи – хора с хронични заболявания, онкологични, медицински работници. „Новата адаптирана ваксина на „Пфайзер“ ще се поставя еднократно, за щастие действа на „Пирола“ и на тези подварианти, които в момента са доминиращи у нас. Защото те са подварианти на ХВВ, което се съдържа във ваксината“.
4 щама грип ще ни атакуват тази зима по думите на проф. Ива Христова – 2 щама на грип А – Н1N1 и Н3N2, както и два щама на грип В. Двата щама грип А ще бъдат доминиращи. Расте интересът към противогрипните ваксини, за поредна година те ще бъдат безплатни за лицата над 65 години. Месеците октомври и ноември са най-подходящи за поставяне на противогрипна ваксина.
„Няма проблем да се направят едновременно и двете ваксини – срещу COVID-19 и противогрипни. Има много страни, в които се препоръчват двете едновременно, в други с отстояние 1 седмица. Няма никакъв проблем за имунната система да си изработи защита срещу конкретните антигени. Горещо препоръчвам носенето на маски. Нищо друго ако не сме направили за нашата защита, да направим поне това. Това е спасило повече човешки животи, отколкото всички други мерки, взети заедно. Особено, когато сме на закрито с повече хора“ - категорична беше проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..