Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристи и патриоти тръгват „По стъпките на Самуиловите воини“

След като младите планинари от Петрич изкачиха 39-те планински първенци на България, в една инициатива започнала преди година, днес те вече се готвят за следващото предизвикателство - участието им в 10-тия юбилеен Национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“, който се провежда  традиционно в първата неделя от октомври. Тази година датата е 1-ви октомври, в 9:00 часа, всички желаещи ще се съберат в Националния парк-музей „Самуилова крепост“ и ще извървят, близо шест километровия маршрут, до петричкото село Ключ.

Според Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ и един от организаторите на похода, младите планинари все още осъзнават какво са направили през последната година, изкачвайки 39-те български планински първенци. Емоцията е много силна и със сигурност ще продължи да ги държи по време на следващото им предизвикателство, а именно, участието им в Националния туристически поход, посветен на Цар Самуил и неговите воини.

Самият поход е насочен предимно към учениците, затова и повечето участници са от различни училища не само от област Благоевград, но и от цялата страна.

„Емоцията се усеща във всяко едно училище, във всеки един клас. Към момента имаме около 300 заявки за участие, но в последствие могат да се явят и още желаещи, въпреки че срокът за записване изтече на 28 септември. Надяваме се, броят на участниците да надмине миналогодишния. Сигурно ще има много желаещи да се включат в похода най-малкото, защото тази година той е юбилеен“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева.

Тя разказа как се е родила идеята за похода преди 10 години, когато в него са участвали едва 34 човека. През годините в събитието се включват стотици ученици, родители и учители, което е и неговият смисъл. Амбицията на организаторите е да превърнат похода в най-масовата ученическа инициатива в страната.

„Вярваме, че без да полагаме големи усилия, това може да се случи, защото самият поход е в рамките само на един ден, което е лесно постижимо за много хора, дори без добра физическа подготовка. Маршрутът не е тежък, през годините сме имали участници на 70 – 80 години, както и бебета, които са носени от родителите. Така че, да си част от едно такова събитие, което да бъде най-масовото за Благоевградски район, за Югозапада или за цяла България, и да си част от тази история, в крайна сметка това, което правим ние, е да пишем личната си история“, допълни ръководителят на Клуб „Млад планинар“- Петрич.

На 1 октомври, неделя, между 9 и 9:30 часа ще започне организирането на похода, който ще тръгне от „Самуилова крепост“. След изминаването на маршута до село Ключ ще има празнична програма, организирана от местните хора. Всеки участник ще получи удостоверение за участие в похода, а всяка организирана група, ще получи грамота. Ще има награда за „най-възрастен“ и за „най-млад“ участник. Ще има и персонални награди за хората, които са участвали в похода през всичките 10 години.

„Една такава традиция се крепи на хората, които всяка година са част от нея“, допълни Гергана Сандъкчиева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38