Тази година се навършиха 230 години от рождението на Неофит Рилски, който заедно с Паисий Хилендарски и Софроний Врачански се нарежда в плеадата български възрожденци, положили основите на съвременната, модерната българска духовност. Неофит Рилски и съратниците му имат принос в общобългарските битки, воля за облик на съвременната българска държавност. „Той изгражда духовната инфраструктура на българския национален организъм в новото модерно време. Основоположник е на модерното българско образование. И ние стоим пред тези проблеми за социализиране на това познание, за образованието като единен процес, процес на обучение, на възпитание и на прогрес, на развитие“, подчерта в интервю за Радио Благоевград доц. Димитър Тюленов, преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград и заместник-председател на организационния комитет по отбелязването на значимата годишнина.
Като част от проявите по повод 230-та годишнина Неофит Рилски, Югозападният университет е домакин на националната тридневна научна конференция „Отец Неофит Рилски – духовност, просвета, култура“. “Идеята за форума е да бъде преоткриван Неофит Рилски. Защото Неофит Рилски е многопластова личност, ние сме в дълг към неговия труд“, каза още доц. Тюлеков и посочи факта, че има много неща, които трябва да бъдат показани на широката общественост. Сред тях - над 800 писма на Неофит Рилски, които не са публикувани, както и непознати за него документи в Рилския манастир, които трябва да бъдат проучени.
„Моята лична идея е да се изгради в перспектива една общност от личности, от представители на институции, обвързани с Неофит Рилски. Да бъдат насочени и материални, и финансови, организаторски и научни усилия към популяризиране, социализиране, визуализиране на неговия живот“, очерта бъдещите инициативи доц. Димитър Тюлеков. Той припомни, че има решение на Академичния съвет на Югозападния университет за учредяване на Неофитова стипендия и съобщи, че се подготвя открит урок за всички училища в България.
Интервюто с доц. Димитър Тюленов чуйте в звуковия файл.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..