Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров:

Изтеглянето на териториалните планове от Брюксел ще донесе много беди

Тодор Тодоров
Снимка: zazemiata

Протестиращите енергетици освободиха автомагистрала "Струма", след като Народното събрание гласува на 4 октомври споразумението между правителството и синдикатите в сектора "Енергетика". Но миньорите от държавното дружество "Мини Марица-изток" продължават своя протест, продължават блокадите на АМ "Тракия" край Стара Загора и Прохода Република край Гурково. „Сегашните така драматични събития са последица от липсата на разговори, от липса на реформи в подготовка за енергийния преход. Не беше проведена информационна кампания за целите на териториалните планове, очакваните резултати от тях и от плана за възстановяване. Хората бяха държани в неведение и много лесно ставаха жертва на слухове и на заплахите, че ще останат  без работа. За съжаление сега трябва да се действат много бързо и експедитивно, което  още повече усилва недоверието на хората, че ще се случи нещо, което няма да е в техен интерес“, коментира за Радио Благоевград Тодор Тодоров от екологичното сдружение „За Земята“, член на Комисията за енергиен преход към МС.

Експертът припомни, че този енергиен преход всъщност е една нови индустриална революция. И както се случва в историята, винаги при индустриална революции има губещи и печеливши. Но сега разликата е, че има възможност да се дадат пари за справедлив преход, за да няма губещи или не толкова губещи. „Така,  че целта на тези планове е да се гарантира енергиен преход,  който да се основава на справедливо заплащане на труда на хората,  за компенсации за тези, които решат да не продължат да работят, за инвестиции в нови работни места и в здравословни условия на труд“.  Тодор Тодоров припомни, че през 2018 година беше затворен последният подземен рудник в България, този в Бобов дол, което доведе до освобождаването на 1 000 човека, но нямаше план за справедлив преход. Сега трябва да бъде различно.„ Но искайки да се изтеглят  териториалните  планове  от  Брюксел,  това ще донесе много големи беди на страната.  За Перник и Бобов дол мога да кажа,  че те са готови от две години за енергиен преход, имат всичките условия, които са необходими да бъдат финансирани с част от средствата от плановете за енергиен преход. Те са по-готови от Стара Загора, където има обективни причини“.

Тодор Тодоров сподели опита на други европейски страни, където обсъждането и решаването на тези въпроси са започнали още преди повече от 10 години. „Това, с което се запознах наскоро в Словакия е програма за компенсации на освободените от въглищния сектор. Те са в рамките на около 400 евро на месец. Първата работа на държавата е била да се погрижи за алтернативна заетост и преквалификация на работниците“.

Енергийният експерт посочи, че сред неотложните действия на властта сега са приемане от Парламента на пътна карта за климатична неутралност,  както и осъществяване на повече срещи с инвеститори в тази област.

Интервюто с Тодор Тодоров чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44