Тази вечер от 18:00 часа, при президента ще се състои консултативна среща, за да бъдат обсъдени рисковете и заплахите пред националната сигурност в резултат на актуалните конфликти и мерки за тяхното минимизиране. Веднага след шокиращото нападение на палестинската терористична групировка „Хамас“ и избухването на войната в Израел бе въведен жълт предупредителен код в нашата страна за внимание на определени места като летища, гари, синагоги и други обекти. „Аз не виждам директна военна заплаха за България от този конфликт. Въведените към момента мерки в страната са достатъчни“, коментира за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност, управление на конфликти и университетски преподавател. Той припомни, че това е конфликт, който тлее повече от 70 години и който има не само геополитически, но и културни, и религиозни измерения, а историята е показала, че такъв тип конфликти са много устойчиви и почти никога не се подават на разрешаване. „Сега в Израел става въпрос за тероризъм, защото независимо от религията, идеологията винаги, когато насилието е насочено срещу цивилни, говорим за тероризъм“, каза експертът и подчерта, че тероризмът е много жесток, цели дестабилизация и промяна на политическия дневен ред по възможно най-брутален начин и с възможно най-голям брой жертви.
Доц. Иванов прогнозира два възможни сценария в развитието на конфликта. „Той да се проточи, да се трансформира в една прокси война, една симетрична война между държавния актьор Израел и терористичната групировка „Хамас“, която много скоро ще бъде подкрепяна от „Хисбула“ и от още държавни актьори в региона. Вторият сценарий: да стане класически междудържавен конфликт - между Израел и Ливан, Израел и Сирия или Израел – Иран, което е най-неблагоприятният случай, защото Израел е ядрена сила, а Ислямска Република Иран също претендира, че разполага макар и с ограничен ядрен арсенал“.
Интервюто с доц. Искрен Иванов чуйте в звуковия файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..