Младият и вдъхновяващ Лазар Радков направи истинска революция в дарителската култура в нашето общество през последните години. Като основен двигател на кампанията "Капачки за бъдеще" увлече хиляди българи, които събират стотици тонове пластмасови капачки, използвани за закупуване на кувьози и детски линейки, за болници в малки и големи населени места. Радков е сред десетте номинирани в инициативата на БНР и Ива Дойчинова за "Будител на десетилетието". Тази номинация той приема, типично в негов стил, изключително скромно, като казва, че наградите и церемониите са панаир на суетата и най-важното е свършената работа през годините.
"За някои хора тези неща са важни, някои хора тези неща ги ласкаят, но в крайна сметка нещата опират до това какво вършим, какво удовлестворение имаме самите ние от свършената работа и как сме успяли да променим живота на другите хора. Това са единствените неща, които имат някакъв смисъл, някакво значение. Аз съм изключително доволен за всички хора, които успяхме да повлияем през годините, за всички животи, които успяхме да спасим. Мисля, че това е напълно достатъчно", коментира пред Радио Благоевград основателят на кампанията "Капачки за бъдеще", като допълни, че всяка дарена линейка и апаратура са сами по себе си награда, защото са плод на неговите и усилията на всички, които са се включили в кампанията.
На 28 октомври инициативата за капачки, помагащи на болниците, ще навърши 6 години. Досега от фондацията са купени и дарени за болниците в България 22 кувьоза за недоносени бебета, 5 неонатални линейки и 2 офроуд линейки.
"В началото самото Министерство на здравеопазването нямаше информация колко са новородените, колко от тях са недоносени, с колко кувьози се разполага в болниците в страната и в какво състояние са. Те ни дадоха в началото данни за 7-8 болници. След това им казахме: "Дайте за общиснките, тези които са извън областните центрове", те ни казаха "няма да ви дадем". Тогава решихме, че ще си намерим информацията сами. За една седмица събрахме такава за 30% от общинските болници данни. Хората звъняха на познати, приятели, на доктор, на сестра, директно в болницата. Събрахме информацията. 2017 година дарихме един кувьоз, 2018 година -два, 2019 година -още 19 кувьоза дарихме, през 2020-та вече знаехме в коя болница от какво има нужда, дарихме 45 медицински уреда на още 14 болници. Следващата година мисля да направим същото, понеже с линейките на този етап приключваме", разказа пред Радио Благоевград Радков.
Тази неделя бе дарена петата неонатална линейка, която ще помага на бебета в нужда, родени в Стара Загора, Казанлък, Сливен, Нова Загора, Ямбол. Есенната кампнаия на "Капачки за бъдеще" беше с идеята да събере средства за шеста линейка, но болницата, на която тя трябваше да бъде дарена, е намерила финансиране.
Кампанията успя да се превърне в една от най-успешните в национален мащаб и да ангажира стотици хора в мисията да помагат, а най-значимото в нея, според Лазар Радков е, че тя успя да възпита децата в добротворчество.
"Наблюдавайки колко много учлища и детски градини се включват, колко много деца, всъщност си дадох сметка, че ние тази кампнаия трябва да я задържим едно 10-15 години, да е активна. По един много фин начин децата се научават да работят заедно, научават се на солидарнст, доброволчество, добротворчество, да пазят околната среда. Най-вече по един пасивен и ненатрапчив начин, се научават, че когато правиш нещо мъничко, но смислено всеки ден, заедно с още много хора, това се натрупва. Капачка по капачка, по капачка, каачка, която е един грам, се натрупва до някакви милиарди капачки, които се рециклират, от тях се купуват кувьози, линейки, които са спасили вече хиляди животи и тепърва ще продължават да спасяват. Децата по един много фин, лек начин, това го научават, възпитават се в тези ценности и ще пораснат до възрастни хора, които ще знаят", споделя Раков.
Успехът на кампанията Радков си обяснява с личния пример. "Нещата, в които вярвам, аз ги правя и аз ги живея. Смятам, че хората забелязват това, оценяват го и това е нещото, което ги привлича. Аз винаги съм предпочитал делата ми да говорят за моите намерения и като искам да правя нещо, аз съм първият човек, който започва да го прави. Историята е показала, че чисто статистически големите оромени не се правят от масата от населението, те се правят от някакъв малък процент от хора. Това са доброволците. Някой, като каже, че в България всичко е много зле и хората са такива и такива - Не, човек, просто ти, където си и това, с което се занимаваш, просто си в кофти среда. Хвани се в една доброволческа кампания, да видиш хората, които са там! - Вярвам, че доброволчеството е един от стълбовете, върху които се развива всяко едно модерно, цивилизовано общество", казва Лазар Радков.
За мисията да бъдеш добротворец, чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова с Лазар Радков.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..