Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания в извънболничната и болничната помощ

Нови изследвания в извънболничната помощ и промени по някои клинични процедури и пътеки се залагат в новия Национален рамков договор /НРД/ за медицинските дейности 2023-2025 г. Той бе подписан на 1 септември 2023 г. и някои основни моменти от него вече бяха оповестени подробно от Българския лекарски съюз. Подробности по НРД на свой ред дадоха и от НЗОК на среща с медиите.

„Постарали сме се да се увеличи диапазонът на дейности в извънболничната помощ, за да се осъществи реална превенция и профилактика в вразлични целеви групи и по възраст“ – заяви д-р Страшимир Генев, завеждащ дирекция „Методология на медицински и дентални дейности“ в НЗОК. По думите му това ще доведе до разширяване на скрининга на сърдечносъдови, неврологични и онкологични заболявания. С извеждането на някои дейности от болничната в извънболничната помощ се се доближим до високоспециализираната професионална помощ за населението и облекчаване на болничната помощ, посочи той.

С измененията се включват и нови видове изследвания в извънболничната медицинска помощ, които до настоящия момент не са покривани от НЗОК. Това касае изследвания от обхвата на медицинските специалности „Клинична лаборатория“ и „Клинична имунология“.

В пакета дейности по медицинската специалност „Клинична лаборатория“ това са:

·  маркери за сърдечна недостатъчност- Натриуретичен пептид /BNP/ и фрагмент на прохормона на натриуретичния пептид /NT pro BNT/.

·  Сърдечен тропонин

·  Витамин D

Маркерите за сърдечна недостатъчност и сърдечен тропонин отразяват степента на увреда на сърдечния мускул в резултат на различни етиологични причини и са включени в международните препоръки за проследяване на лечението присърдечна недотсатъчност. Изследването на Витамин D  е от значение както за деца във връзка с диагностично уточняване при рахит, така и при възрастни при диагностика и проследяването на различни заболявания – остеопороза, заболявания на паращитовидните жлези, имунната система и др.

В пакета дейности по медицинската специалност „Клинична имунология“ се включват:

·  Анти – dsDNA антитела

·  Панел ANA профил (NR NP/Sm Sm SS-A Ro-52 SS-B Scl70 PM-Scl100 Jo-1 CentrB PCNA dsDNA Nucleosomes His ribP AMA-M2 DFS70)

·  Определяне на антифосфолипидни антитела и серум – ИгГ клас

·  Определяне на антифосфолипидни антитела в серум – ИгМ клас


Изследванията се провеждат при диагностиката и проследяването на редица системни автоимунни и други заболявания.

Също така новородените бебета ще имат право на безплатна патронажна грижа вкъщи в продължение на 6 месеца вместо досегашните 14 дни. Разширява се и пакетът профилактични прегледи за бременни здравнонеосигурени жени.

В болничната помощ се предвижда нова клинична процедура за ендоваскуларно лечение на периферни съдове, което по думите на Генев ще подобри диагностиката и лечението в съдовата потология – процедурата ще е „Ендоваскуларно лечение на абдоминална аорта, долна празна вена и клоновете им“. Тя ще се изпълнява от специалисти в рентгенологични структури. До момента тя се извършва от специалисти по съдова потология, не се дава възможност да я извършват други специалисти.

В НРД се включва и нова клинична пътека за лъчелечение на деца, при които се налага анестезия. Касата ще настоява и за по-високи цени на пътеките за тромболиза и тромбекстракция, прилагани при лечение на инсулт. Отделна пътека ще има и за робот-асистирана рехабилитация при деца с ДЦП, но засега се планират едва две процедури, като от Касата ще настояват за увеличаване на цените и дните по пътеката.

Повишаване на обемите и цените в НРД ще е обект на анекс между БЛС и НЗОК, като преговорите ще започнат през ноември. За целта обаче е нужно изясняване на финансовите параметри на държавния бюджет и в частност на бюджета на Касата за догодина.

Припомняме ,че в НРД, който ще се обсъжда дали да бъде отново с едногодишен хоризонт, се планира още личните лекари да не са длъжни да оповестяват на видно място личните си мобилни телефонни номера. Също така санкциите няма да се кумулират при еднотипни нарушения и при първа проверка. Друга новост в текстовата част на новия договор е, че болниците да могат да „прехвърлят“ до 10 процента от леглата си от една клиника в друга от същия тип. Новост е и, че приемащ лекар в болница вече ще може да бъде и без специалност.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31