От гледна точка на избирателя, местните избори се проведоха в необичайна и недружелюбна среда, заяви за Радио Благоевград Славея Христова от неправителствената организация "Болкан Асист". Тя подчерта, че за тях бяха много повече мотивите да не участват в процеса, да не отиват да гласуват, отколкото стимулите, мотивите, желанието да участват. „Политическите партии, властите като цяло подценяват и дори пренебрегват участието и отношението на хората. На много места връзката между избирател, политика и институциите е скъсана и в крайна сметка на избори се сещаме за неща, които е трябвало да направим не само в последните 4, а през последните 14 години“, очерта ситуацията Славея Христова и подчерта, че „всичко това изключително много подкопава доверието в институциите, в изборния процес като изконно демократично право. И това доверие може да се върне много трудно“.
Славея Христова отбеляза, че не всичко е изгубено, защото, както във всяка една сфера, има политици и местни власти, които искат да направят нещо за местната общност. Полагат усилия, има и нови лица, което дава надежди, че промяна е възможна. Въпросът е как да я постигнем, при това разединено общество.
„Келепирното отношение, грубото погазване на основни правила налагат сериозно обмисляне и обсъждане на промени в изборния кодекс, в начина по който се излъчват представителите в секционните избирателни комисии. Защото явно с квотите на политическите партии рискуваме да продължим да затъваме“, смята Славия Христова и посочи, че проблемът е в правените промени „на парче“ и на кой както му е удобно за момента, без да се постига съгласие и общо разбиране в обществото.
По отношение на идеята за създаване на постоянна изборна администрация, големият въпрос е как ще бъде избрана, смята Славея Христова. „От 20 години се говори за закон за държавната администрация като цяло, така че да имаме експерти и на централно, и местно ниво, които да останат в администрацията, независимо от това, как се променя политическата ситуация. Същото се отнася и за изборната администрация. Ние като общество още не сме узрели да разберем, че администрацията трябва да бъде недосегаема, ако е на мястото си. Експертите и компетентните хора не трябва да зависят от политическата конюнктура“.
Местните власти са изправени пред предизвикателството да изградят доверие, връзка и взаимодействие с хората. Корупцията остава съществен проблем, защото с новите кметове, с новите общински съветници идват и новите клиенти, новите бизнеси. „Ще се види какво ще бъде отношението и дали местната власт ще преодолее тези изкушения“, коментира Славея Христова.
Цялото интервю със Славея Христова можете да чуете в звуковия файл.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..