Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът в центъра на новата кампания на WWF „Подари природа. За нашето бъдеще”

Природозащитната организация WWF България стартира своята интегрирана кампания „Подари природа. За нашето бъдеще”, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в две фази в периода между 7-и ноември 2023 г. и 24-ри март 2024 г. Медиен партньор на кампанията отново е БНР и Радио Благоевград.

„Благодарим за възможността да сме отново партньори и да достигнем до колкото се може повече хора с нашите послания, които касаят абсолютно всички ни“, сподели за Радио Благоевград Елена Ганчева, ръководител на кампанията на WWF „Подари природа. За нашето бъдеще”.

Тя припомни, че още от основаването на WWF през 1961 г., мисията на организацията е да се изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. Поради тази причина през годините акцентът винаги е бил опазването на биоразнообразието и дивите животни, съхранението на горите и водите.

„Но, като чели през тази години все ни оставаше възможност да обърнем внимание на една много голяма истина, а тя е, че опазвайки биоразнообразието и борейки се с климатичните промени, ние всъщност помагаме на хората да опазват природата, което е важно за самите тях. Затова акцентът този път са именно хората и бъдещите поколения. Защото, наистина нямаме много време за да обърнем това, което се случва в момента с климатичните промени и да осигурим на децата и внуците ни това, което те заслужават“, допълни експертът от WWF.

Това е и първият акцент в кампанията, върху който се обръща внимание – катаклизмите, които се случват в България и по света - наводненията, пожарите, бедствията, които наистина излизат извън граници и показват, че сме в  криза. Затова, целта на кампанията е точно сега да се разкаже на хората, как като опазваме горите и речните екосистеми, реално можем да осигурим на всички нас чист въздух и чиста вода, живот без да природни катаклизми.

„Аз често споделям една мисъл на колегите – когато няма гора, няма и вода“. Съвсем наскоро изготвихме доклад за незаконния дърводобив в България. Загубите възлизат на 100 милиона лева, реално това са пари от нас, данъкоплатците. Когато няма гори, няма и вода. Тези последствия ние често не забелязваме, докато не стане късно. Това искаме да разкажем на хората, нещата, които правим за природата и срещу природата, и какво ние можем да направим, за да опазим природата“, допълни Елена Ганчева.

От WWF апелират хора и институции да се обединим в каузата за реализирането на всички амбициозни цели, което са поставени в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Целта е да се спре загубата на местообитанията, да се намали екологичният отпечатък на човечеството, да направим така, че правителството и бизнесът да спрат да изчерпват природните ресурси и да започнат да ги възстановяват.

„Затова е важно да намерим подкрепа и партньори, защото сами няма да можем да се справим. Имаме нужда самите хора да ни подкрепят и самите те в своето ежедневие с малки стъпки да направят така, че да променят начина по който живеят, начина по който си изхвърлят боклука, дали ще пият вода от пластмасова бутилка или от стъклена. Има много малки неща, които ако повече хора се съберат и започнат да ги правят, резултатът ще бъде наистина впечатляващ“, коментира още ръководителят на кампанията  „Подари природа. За нашето бъдеще“.

Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/koleda.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елена Ганчева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01