Природозащитната организация WWF България стартира своята интегрирана кампания „Подари природа. За нашето бъдеще”, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в две фази в периода между 7-и ноември 2023 г. и 24-ри март 2024 г. Медиен партньор на кампанията отново е БНР и Радио Благоевград.
„Благодарим за възможността да сме отново партньори и да достигнем до колкото се може повече хора с нашите послания, които касаят абсолютно всички ни“, сподели за Радио Благоевград Елена Ганчева, ръководител на кампанията на WWF „Подари природа. За нашето бъдеще”.
Тя припомни, че още от основаването на WWF през 1961 г., мисията на организацията е да се изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. Поради тази причина през годините акцентът винаги е бил опазването на биоразнообразието и дивите животни, съхранението на горите и водите.
„Но, като чели през тази години все ни оставаше възможност да обърнем внимание на една много голяма истина, а тя е, че опазвайки биоразнообразието и борейки се с климатичните промени, ние всъщност помагаме на хората да опазват природата, което е важно за самите тях. Затова акцентът този път са именно хората и бъдещите поколения. Защото, наистина нямаме много време за да обърнем това, което се случва в момента с климатичните промени и да осигурим на децата и внуците ни това, което те заслужават“, допълни експертът от WWF.
Това е и първият акцент в кампанията, върху който се обръща внимание – катаклизмите, които се случват в България и по света - наводненията, пожарите, бедствията, които наистина излизат извън граници и показват, че сме в криза. Затова, целта на кампанията е точно сега да се разкаже на хората, как като опазваме горите и речните екосистеми, реално можем да осигурим на всички нас чист въздух и чиста вода, живот без да природни катаклизми.
„Аз често споделям една мисъл на колегите – когато няма гора, няма и вода“. Съвсем наскоро изготвихме доклад за незаконния дърводобив в България. Загубите възлизат на 100 милиона лева, реално това са пари от нас, данъкоплатците. Когато няма гори, няма и вода. Тези последствия ние често не забелязваме, докато не стане късно. Това искаме да разкажем на хората, нещата, които правим за природата и срещу природата, и какво ние можем да направим, за да опазим природата“, допълни Елена Ганчева.
От WWF апелират хора и институции да се обединим в каузата за реализирането на всички амбициозни цели, което са поставени в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Целта е да се спре загубата на местообитанията, да се намали екологичният отпечатък на човечеството, да направим така, че правителството и бизнесът да спрат да изчерпват природните ресурси и да започнат да ги възстановяват.
„Затова е важно да намерим подкрепа и партньори, защото сами няма да можем да се справим. Имаме нужда самите хора да ни подкрепят и самите те в своето ежедневие с малки стъпки да направят така, че да променят начина по който живеят, начина по който си изхвърлят боклука, дали ще пият вода от пластмасова бутилка или от стъклена. Има много малки неща, които ако повече хора се съберат и започнат да ги правят, резултатът ще бъде наистина впечатляващ“, коментира още ръководителят на кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“.
Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/koleda.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елена Ганчева:Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..