Учредиха „Съюз на младите писатели“, който да потикне прохождащите автори да разсъждават в посока на тяхното персонално и професионално развитие. Идеята за неговото създаване възниква през това лято, когато Димитър Петров и Дебора Петкова предприемат крачката към обединението на всички млади писатели от страната.
"Целите, които си поставихме с Дебора, бяха да популяризираме произведенията на младите писатели и също така да поощряваме младите хора към творчески изяви, към писане, издаване на произведения и поощряване на хората към четене, предвид тревожните тенденции, които се отбелязват в последно време", разказва в ефира на Радио Благоевград основателят на Сдружението Димитър Петров.
Според него да си млад писател в България е предизвикателство, от гледна точка на това, че по-голямата част от издателствата са консервативни и не са склонни да финансират и издават произведения на прохождащи автори. Предизвикателство е и заради критиката на българската публика, която понякога е твърде голяма и често младите автори биват подценявани, счита Петров.
Другият основен проблем по пътя на развитие е неувереността у младите: "Аз познавам много млади, пишещи хора, които не смеят да издадат своите произведения, тъй като се притесняват от критиката, от мнението на публиката. Това е сериозен проблем, и затова и една от целите на нашия Съюз е да вдъхновим, да поощрим тези млади хора, да съберат кураж и да издадат произведенията си, защото сме уверени, че всеки млад, пишещ човек, е човек, който има мечти, има вяра в едно по-добро, по-светло бъдеще, не само на страната, но и като цяло на света и тези хора са полезни, и трябва да съществуват", заявява основателят на "Съюз на младите писатели".
Сдружението посещава библиотеки и училища, където се среща с много млади хора, опитвайки се да ги вдъхнови и да им покаже важността на това да четат. Димитър Петров споделя, че въпреки черната статистика за страната, има много млади хора, които четат, както и такива, които пишат и има и положителни примери.
Към настоящия момент Съюзът обединява над 25 млади писатели от страната, които творят в различни жанрове. "Имаме писатели на стихотворения, на разкази, имаме на романи, на книги и игри, аз самият съм писател на исторически книги и игри, дори имаме писатели и на по-сериозна историческа литература, в лицето на хора като Искрен Красимиров, който смятам е национално известен млад писател", споделя Петров.
Съюзът на младите писатели обяви и свой конкурс за разказ - „Ние, младите пишем", а темата е „Ако можех?“. В него могат да вземат участие автори на възраст от 14 до 40 години. Разказите трябва да бъдат анонимни и да не са публикувани/награждавани досега в други конкурси. Участниците могат да изпращат до два свои разказа, в размер на не повече от пет страници. Данните на автора се изписват в имейла, отделно от творбите. Крайният срок за участие е до 20 ноември 2023 г., на e-mail: unionofyoungwriters@abv.bg.
"Аз "Ако можех" бих направил така, че държавата ни да отделя повече не само финансови средства, а и усилия, в развитие на културата, тъй като не е изобщо клише, че културата е гръбнакът на нашето общество. Аз дълбоко вярвам, че ако имаме една държава, която има основен приоритет в културата, не говорим само на приказки, говорим на действия, тъй като в бюджетът всички знаем, че се залагат едни нищожно ниски проценти, което не е достатъчно да се поддържа изобщо самата културна система с институции, но и да се развиват. То е невъзможно. Затова, ако имах възможност, точно това бих направил - да помогна по някакъв начин. В тази част е и нашият Съюз - да поощрява пишещите хора. Ние вярваме, че точно положителното виждане е по-полезно от това, което като цяло се излива върху нас от социални мрежи, телевизии и така нататък", завършва Димитър Петров.
Повече можете да чуете в прикачения звуков файл с разговора на Ваня Бахчиванова с Димитър Петров.Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..