Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ провежда безплатни профилактични прегледи за рак на простатната жлеза през целия месец ноември. Поводът е Световният месец за борба с рака на простатата и международната инициатива Movember, насочена към мъжкото здраве.
В инициативата се включи целият екип на клиниката, в това число и нейният началник акад. проф. д-р Чавдар Славов, който коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата, свързана с прегледите, както и лечението на рака на простатната жлеза и профилактиката.
Като честота ракът на простатата е на второ място в България след рака на белия дроб при мъжете. Годишно от него се разболяват около 3 000 мъже. Най-често от рак на простатата боледуват мъже над 60 години, но не са изключение и по-ранните прояви на болестта, когато тя протича и по-агресивно.
„От 56 пациенти, които се възползваха от тези прегледи, при четирима е проведена биопсия на простатната жлеза и е установен карцином – т.е. ранни форми, което е и идеята на тази кампания. За съжаление ние нямаме добра статистика, защото не всички пациенти се регистрират. Обикновено са между 2 500-3 000 новооткрити случаи, но към тях се прибавят и случаи, които са на терапия. В държавата няма реален раков регистър - нещо, което е проблем на нашето здравеопазване, и не можем да твърдим категорично колко са случаите. Но определено през последните години се наблюдава бум, по-скоро епидемичен бум, за рак на простатната жлеза при мъжете. Това се наблюдава в световен мащаб – за миналата година статистиката сочи 1 милион 470 хиляди новооткрити случаи и 370 000 починали, което е сериозна цифра“ – сподели проф. Славов. По думите му все по-често като водеща причина за заболяването се налагат предразполагащите генетични фактори, които не винаги са свързани с предаване между поколенията, колкото наличие и предразполагане към развитие на карцином на простатната жлеза. „За наша радост българската наука участва в един световен проект, който откри наличието на повече от 100 асоциативни връзки, свързани с генома на рака на простатната жлеза – така че набира сила една теория, че има локус, има място в генома, което предразполага към развитието. И друг локус, наречен супер локус, който го подтиска. Фактори като облъчване, стрес, нездравословен начин на живот, напълняване и т. н. са предразполагащи към отключване на този задържащ механизъм и тогава започва развитието на карцинома на простатната жлеза. Но науката, медицината още от края на 90-те години на миналия век е открила начин за ранно откриване, поради което още от 2010 година в България, аз в качеството си на национален консултант по урология тогава, заедно с председателя на НСОПЛБ доц. Любомир Кировуспяхме да издействаме чрез здравното министерство, всички мъже над 50 години да имат право да се изследват с туморен маркер и с преглед при уролог, който на практика е задължителен. Но в България за съжаление, това е препоръчително, а не задължително“.
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с Център за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза. Това е единственото място в България, където е въведена Брахитерапия с ниска мощност на дозата при ранен карцином на простатната жлеза. Става въпрос за иновативен метод на вътретъканно облъчване, при който се избягва операцията и всички произтичащи от нея усложнения. „Можем да кажем, че ние сме затворили цикъла – от входа до изхода за този проблем – със съвременна диагностика, съвременно лечение. Ние сме единственият център в България, смея да твърдя и на Балканите, с изключение на Атина и Истанбул, където има по един център, за т.нар. Брахитерапия с ниска мощност на дозата. Това е изключително съвременен и иновативен подход при ранен карцином, и е терапия, която съхранява качеството на живот на пациента, неговата потентност, запазва се сексуалната му функция. Имаме вече повече от 40 пациенти в рамките на 2 години, при които е проведена тази терапия и резултатите са отлични. При тази терапия има 96% излекуване. Отскоро здравното министерство пое разхода за тези изотопни зърна, които се вкарват директно в простатната жлеза, като остава едно по-минимално заплащане, като очакваме да се включи и НЗОК и да стане напълно безплатно“.
Проф. Славов препоръча на мъжете след 50 години ежегодно да правят безплатен тест за туморен маркер, да се преглеждат при уролог, което се полага по здравна каса за здравноосигурените пациенти. Мъжете да не се страхуват и да знаят, че има 100-процентово решение на проблема, да знаят, че има методи, които не са свързани с хирургия.
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...
България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания – Xtreme Map . Това е първата по рода си интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои Светозар Желев , създател на картата и страстен..
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..