Искрен Красимиров е родом от Враца. През годините е бил режисьор, оператор, актьор. Преподавател е в Нов български университет и Югозападния университет в Благоевград. Автор е на над 25 филма, посветени на националните ни герои и на книгите „Да убиеш Ботев“ и „Да предадеш Левски“. Красимиров е и основател на проекта „Незабравимата България“, в рамките на който провежда уроци по родолюбие в стотици училища и детски градини както в България, така и в чужбина. А в момента приключва и поредното си турне из страната - "Патриотични игри", който е съвсем нов цикъл, първата серия от който, беше посветена на народните будители.
"2013 започна всичко с моя първи филм за Христо Ботев - "Ботев от Голгота към Свобода", който направих едва на 22 години и оттогава вече 10 години работя на нивата на родолюбието, така да го наречем, като направих още над 20 филма за нашите герои. С моя екип от "Незабравимата България" заснехме филми за Васил Левски, за Иван Вазов, Захари Стоянов, въобще всички по-знакови наши национални герои. Моят интерес към историята, моят ищах да се посветя на тази кауза, мисия да показвам на децата нашите герои, да ги радвам, започна около 2010 година, когато на бял свят излязоха нови документи, от които стана ясно, че моят прадядо е бил един от 200-те участници в Ботевата чета, тогава се зароди моят интерес към историята и тогава всъщност реших да си посветя живота на това", споделя в ефира на Радио Благоевград Искрен Красимиров.
Когато настава Ковид пандемията, Красимиров решава да се ориентира и към възрастните, запознавайки ги с историята. Така създава и своите две книги "Да убиеш Ботев" и "Да предадеш Левски".
"Книгите са малко по-различни от филмите. Докато филмите са художествено-документални и в тях показвам геройската страна на нещата, то в книгите нищя кои са предателите на Ботев, на Левски. Посвещавам се на малко по-тъмната страна на историята, ако мога така да го определя, но целта си остава същата - да запознавам вече по-възрастните с непознати факти от нашата история", разказва Красимиров.
Основателят на "Незабравимата България" споделя, че на много места бива наричан "съвременният будител", но макар тези думи да го радват, често му става и неудобно.
"Моята цел е децата да се вълнуват. Децата да знаят историята, искрено да се радват, когато говорят за нашите герои. Това е най-голямата награда за моята дейност и тогава разбирам, че всички безсънни нощи, всички хиляди пропътувани километри са си стрували", казва Искрен Красимиров.
Какво още сподели Искрен Красимиров за заразяването на децата с любов към историята, за баща си и за бъдещите си планове, свързани със запалването на искрата на родолюбието в цялата страна, можете да чуете в разговора му с Ваня Бахчиванова.
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...