Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчелни продукти и мед за по-добър имунитет

Медът и пчелните продукти са не само много вкусни, но и полезни, особено през този сезон, когато защитните сили на организма са атакувани от студа и вирусните заболявания. В това е категорична Ралица Петкова, дългогодишен, потомствен пчелар от Благоевград, която произвежда и продава мед и пчелни продукти. Тя бе гост в рубриката „Полезно е да знаем“ по Радио Благоевград, за да даде полезни съвети за това, кои пчелни продукти са най-полезни за здравето ни през този сезон и как да ги използваме.

Най-често задаваният въпрос от потребителите е свързан с вида мед, който искат да използват през този сезон. Повечето хора купуват мед за да подслаждат чая си с него.

„Съветът ми е да си закупят един от най-ароматните видове мед - букетът от билков мед. Той е добит от растения, които са подходящи за нашия географски район. Нашият пчелин е в Огражден планина, всичко, което цъфти през лятото, пчелите събират нектар от него и така се добива истински билков букет от мед. Така че, той е най-подходящия за чая, който искаме да подсладим. Една лъжичка мед е достатъчна, но тя трябва да се постави, когато температурата на чая е около 37-38 градуса, в противен случай се губят полезните качества на меда“, посъветва Ралица Петкова.

Според нея, за съжаление много хора се сещат да консумират мед и пчелни продукти, когато вече са болни. Един от най-подходящите пчелни продукти за този сезон е пчелният прашец. Той е изключително богат на витамини и минерали. Това е храна, която може да даде изключително голяма енергия на организма, един еликсир за здраве и  дълголетие.

„Най-подходящата му консумация е разбъркан с пчелен мед. Има и готови смеси, една чаена лъжичка дневно е напълно достатъчна. Може да се консумира и с кофичка кисело мляко, в което да се постави една супена лъжица пчелен прашец. Дозата е за възрастни. Изчаква се да се разтвори и след това се консумира. Тази смес може да се приготви вечерта и до сутринта пчелният прашец ще е разтворен. Към това може да се добави лъжичка мед. Може да се добави и лъжичка куркума, една много подходяща подправка за хората с диабет“, допълни дамата пчелар от Благоевград.

Тя е убедена, че хората, които редовно консумират пчелни продукти, са много по-здрави и организмът им е подготвен за зимните сезонни неразположения.

Клеевата тинктура е също много полезна. Тя натуралният антибиотик в природата. Пчелният кошер използва прополиса като естествен продукт за поддържане на идеална среда на живот и така, прополисът не допуска развитието на гъби, плесен и други микроорганизми в кошера. Прополисовата клеева тинктура е много полезна за човешкия организъм, защото убива всякакъв вид гъбични и вирусни инфекции.

„Препоръчително е в чаша хладка вода, на гладно, да се приемат по 15-20 капки клеева тинктура дневно. Може да се добави и лимон за вкус. За децата до 15 годишна възраст дозата е толкова  капки, колкото са годините на детето. Освен имуностимулиращо действие, клеевата тинктура има и очистващо действие за организма. Полезна е и за хора с проблеми в стомашно-чревния тракт, в устната кухина и в синусите“, допълни Ралица Петкова.

Тя коментира, че продължава нейната полезна инициатива „Сливи за смет - бурканче за мед“, която се практикува на изнесения щанд на пчеларя в  центъра на Благоевград. Когато потребителите връщат празни стъклени буркани, могат да получат отстъпка от цената на меда или на пчелния продукт, който си купуват. Така се пестят стъклените буркани, а и се формира екологично отношение на хората към този вид амбалаж, който се оказва все по-ценен и трудно намиращ се.

„Директно от производителя е най-сигурното, че медът, който си купуваме, е истински. Важно е и да информираме потребителите за това, което купуват. Затова, винаги на моя щанд има брошури с информация за полезните качества на меда и пчелните продукти“, коментира още Ралица Петкова, която съобщи, че догодина напролет, ще продължат и нейните информационни кампании сред учениците от Благоевград и областта.

Пчеларят от Благоевград поздрави Радио Благоевград по повод 50-годишния юбилей на нашата медия и ни пожела да бъдем все така актуални, приятни и полезни за слушателите.

Целият разговор на Биляна Славчева с Ралица Петкова можете да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00