От 30 ноември до 12 декември 2023 година Дубай, Обединените арабски емирства, е домакин на 28-та годишна среща на върха, по-известена като COP28. Делегати от 197 държави и представители на множество организации обсъждат и договарят важни въпроси, свързани с ограничаването и справянето с климатичните промени. Общият брой на всички участници се очаква да достигне до 70 000 души, което прави тазгодишния форум най-посещавания в историята. „Реалистичният хоризонт за изпълнение на Парижкото споразумение почти свършва и специално целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“ и автор в платформата „Климатека“. Сред основните теми на световния форум той посочи глобалната равносметка, която трябва да се направи; актуализацията на националните приноси; утрояване на възобновяемата енергия до 2030 година; фондът “Загуби и щети” да придобие конкретен вид и да заработи. „Все пак има голям напредък в развитието на ВЕИ, както и на електромобилите, но това не е достатъчно“, коментира още Николай Петков и съобщи, че България е сред 20 държави, подкрепили декларация за утрояване на ядрената енергия.
България за първи път изпрати впечатляваща делегация от 200 души, има свой павилион, който откри президентът Румен Радев. Програмата на българския павилион може да следите на сайта на МОСВ: https://www.moew.government.bg/bg/klimat/cop28/. Нашата страна е заявила готовност да бъде домакин на COP29 през 2024 година. На този етап не е ясно дали това ще се случи, защото към момента е известно само, че домакинството на COP29 би трябвало да бъде в страна от Източна Европа, но Русия, блокира това домакинството в държава от ЕС.
„Дали ще се постигне историческо споразумение, бих казал, че очакванията не са толкова големи. Но отговорността е много голяма, защото времето вече е почти изчерпано, ако наистина искаме да изпълним Парижкото споразумение“ , подчерта Николай Петков.
Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..