БНБ публикува данните за кредитирането през октомври, които отчитат ново ускорение на кредитирането от банковата система.
Банковото кредитиране расте с 11,5% на годишна основа през октомври, спрямо 11,3% през септември и 10,8% през август.
Данните показват още, че има сериозен растеж на лизинга с над 15% и небанковите кредити с 22,4%.
Рисковете от подобно ускорение на кредитирането са два, каза пред Радио София Лъчезар Богданов - икономист в Института за пазарна икономика.
„Единият риск е макроикономически и той е свързан с това, че когато в продължителен период от време имаме много сериозно разрастване на кредита, всички икономически агенти постепенно започват да привикват към това нови и нови средства да се вливат в икономиката от банковата система. Съответно те променят структурата на производството си. Тези кредити не отиват равномерно навсякъде. Голяма част от кредитите в домакинствата отиват за покупка на жилище, което пък стимулира сектора на строителството и всички свързани по веригата стопански дейности“, обясни Богданов.
Той добави, че при обръщане на тренда, това би означавало нужда от бърза адаптация в обратната посока. Това не би се отразило добре на голяма част от бизнеса, както и на част от макроикономическите показатели.
„Другият риск е микроефекта. Той е свързан с това, че всеки един отделен кредит, при всяка промяна на условията, може да се окаже, че тези параметри се променят и от там част от хората да срещат затруднения в обслужването на кредитите си. Това не означава, че всички автоматично ще минат в забава или няма да могат да си връщат кредитите, но почти винаги в такава ситуация се случват няколко неща. Едното е, че хората, които имат кредит за единствено жилище, ще ограничат потреблението на други стоки и услуги. Второ – когато хората са купили с инвестиционна цел, в един момент могат да направят нова калкулация и да установят, че това не им е много изгодно“, уточни икономистът от ИПИ.
Според него, същественият въпрос е какво се случва с лихвите по депозитите в България, в сравнение с останалите държави от Европейския съюз.
„Ние не сме в еврозоната и разликата е, че ЕЦБ за по-малко от две години повиши лихвените нива с 4,5%. Част от това повишение засяга и лихвата, която търговските банки получават от своите резерви, държани в Централната банка“, каза Лъчезар Богданов.
Според него, влизането на България в еврозоната няма да повлияе драстично на цените на имотите у нас.
Представители на Европейската прокуратура и служители на ГДБОП извършиха съвместна операция в Сандански. Акцията е по получен сигнал за злоупотреба със средства от еврофондовете. В ъв връзка с разследването са проверени местен бизнесмен и Общинската служба по земеделие. От ГДБОП потвърдиха, че има задължани лица.
Има какво да се желае по отношение качеството на подготовка на молбите за защита в случаите на домашно насилие, заяви на работна среща в Перник министърът на правосъдието Георги Георгиев и съобщи, че в тази връзка се подготвят и обучения на юристи. Инициатор на срещата бе фондация "П.У.Л.С.”, а домакин – Община Перник. Министър Георги Георгиев..
Областният управител на Благоевград Георги Динев свика част от Областния щаб за защита при бедствия заради сигнал от ОДБХ-Благоевград за масово разпространение на марокански скакалец в община Сандански. Обследваната площ в потенциална заплаха е в з емлищата на с. Любовка, с. Ладарево, с. Джигурово, с. Ласкарево и с. Бождово...
Предполагам, че повечето от нас не са чували името на словенеца Антон Янша. Но, затова пък, всички сме наясно какво представлява пчеларството. Та, именно Янша, който е роден на 20-ти май през далечната 1734-та година, е изучавал размножаването на пчелите и е положил основите на съвременното пчеларство. Затова на 20-ти май отбелязваме..
Бюджет в размер на близо 168,5 млн. лв. гласува ОбС в Перник. Той е с около 7 млн. лв. повече в сравнение с миналогодишния и е рекорден за Перник. Гласуването в зала премина без дискусии. От гласували общо 33-ма съветници, 32-ма гласуваха "за”, против – нямаше, а с "въздържал се” гласува само съветникът от "Възраждане” Радослав Червенков. При..
890 души или 6% от икономически активното население на община Дупница са безработни. Данните са от Бюрото по труда към края на април. В Бобов дол равнището на безработица е 5,9%, в Сапарева баня – 5%, в Рила – 8,3%, в Кочериново – 6,8% и в Бобошево – 7,8%. Нови 209 души са регистрирани на трудовата борса през април, а започналите работа са 205. Обявени..
Нова извънредна кампания в строителството започва Главната инспекция по труда (ГИТ), тя ще продължи до средата на юни. За по-висока ефективност инспектори по труда от териториалните дирекции ще бъдат командировани в други области и градове, където има голям брой строителни обекти. За 2024 г.: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без..