БНБ публикува данните за кредитирането през октомври, които отчитат ново ускорение на кредитирането от банковата система.
Банковото кредитиране расте с 11,5% на годишна основа през октомври, спрямо 11,3% през септември и 10,8% през август.
Данните показват още, че има сериозен растеж на лизинга с над 15% и небанковите кредити с 22,4%.
Рисковете от подобно ускорение на кредитирането са два, каза пред Радио София Лъчезар Богданов - икономист в Института за пазарна икономика.
„Единият риск е макроикономически и той е свързан с това, че когато в продължителен период от време имаме много сериозно разрастване на кредита, всички икономически агенти постепенно започват да привикват към това нови и нови средства да се вливат в икономиката от банковата система. Съответно те променят структурата на производството си. Тези кредити не отиват равномерно навсякъде. Голяма част от кредитите в домакинствата отиват за покупка на жилище, което пък стимулира сектора на строителството и всички свързани по веригата стопански дейности“, обясни Богданов.
Той добави, че при обръщане на тренда, това би означавало нужда от бърза адаптация в обратната посока. Това не би се отразило добре на голяма част от бизнеса, както и на част от макроикономическите показатели.
„Другият риск е микроефекта. Той е свързан с това, че всеки един отделен кредит, при всяка промяна на условията, може да се окаже, че тези параметри се променят и от там част от хората да срещат затруднения в обслужването на кредитите си. Това не означава, че всички автоматично ще минат в забава или няма да могат да си връщат кредитите, но почти винаги в такава ситуация се случват няколко неща. Едното е, че хората, които имат кредит за единствено жилище, ще ограничат потреблението на други стоки и услуги. Второ – когато хората са купили с инвестиционна цел, в един момент могат да направят нова калкулация и да установят, че това не им е много изгодно“, уточни икономистът от ИПИ.
Според него, същественият въпрос е какво се случва с лихвите по депозитите в България, в сравнение с останалите държави от Европейския съюз.
„Ние не сме в еврозоната и разликата е, че ЕЦБ за по-малко от две години повиши лихвените нива с 4,5%. Част от това повишение засяга и лихвата, която търговските банки получават от своите резерви, държани в Централната банка“, каза Лъчезар Богданов.
Според него, влизането на България в еврозоната няма да повлияе драстично на цените на имотите у нас.
Годишнина от смъртта на алпинистите Людмил Янков и Стоян Наков беше отбелазана в Кюстендил. На днешната дата през 1988 година, по време на тренировъчен лагер на националния отбор по алпинизъм под връх Камилата в Рила планина, двамата кюстендилци падат от 200-метрова скала и загиват. Пред паметника на двамата почетни граждани на Кюстендил, намиращ се..
Месечните заплати на кметовете на селата в община Дупница ще бъдат актуализирани. Предложението е на кмета Първан Дангов и ще бъде гласувано от Общинския съвет на сесията, насрочена за 24 април. То е мотивирано с увеличението на минималната работна заплата от 1 януари тази година. Досега кметовете на Бистрица, Джерман, Крайници, Самораново и Яхиново..
На Велики четвъртък в Перник боядисаха над 360 яйца в рамките на инициативата яйца "Великден за всички с усмивка". Тя се организира за втора година от Фондация П.У.Л.С. с подкрепата на Община Перник и местна дентална клиника. В празничното боядисване на великденски яйца се включиха Кризисният център на фондация П.У.Л.С , Защитено жилище, центрове за..
53-годишна жена е нанесла порезни рани с нож на мъжа, с когото живеели на семейни начала, съобщиха от ОДМВР- Перник. Сигналът в полицията е подаден от Спешното отделение в пернишката болница, където потърпевшият потърсил медицинска помощ. Разследващите полицаи установили, че инцидентът е станал в град Батановци след употреба на алкохол. Между двамата..
Не са констатирани сериозни нередности при извършените до момента проверки от Икономическа полиция в Перник във връзка с предстоящите великденски празници, съобщиха на брифинг в ОДМВР. Проверени са 17 обекта. Част от проверките са съвместни с органите на НАП, Областната дирекция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите. По време..
Държавата ще отпусне помощ за земеделските производители в Кюстендилско заради неблагоприятните климатични въздействия. Независимо дали земеделските производители имат или нямат застраховки, те ще получат обезщетения заради провалената реколта, до 80 процента от технологичната карта. На среща със земеделски производители от Кюстендилско днес кметът..
През 2024 г. годишният общ доход средно на лице от домакинство е 12 857 лв., като нараства с 18,5% спрямо 2023 г., според данни от Наблюдението на домакинските бюджети на Националния статистически институт (НСИ). В същото време българските домакинства са изразходвали 11 712 лв. средно на лице, което е с 16,6% повече в сравнение с 2023 г. За последните..