Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравка Чимева: Китай живее в бъдещето

   Здравка Чимева, туроператор и председател на Сдружение „Движение „Ние жените“  разказа в студиото на БНР-Радио Благоевград за 10-дневното си пътуване до градовете Пекин, Шанхай и Сиан в Китай, заедно с 20 свои колеги от България.Всеки, които се е докоснал до Китай и необятната му култура и традиции - определя като един нов свят.  

 „Това, което преживях беше един културен шок. Личното ми усещане е, че тези хора живеят в бъдещето. Китай е една невероятна държава – сплав от хармония и величие, създадено от хората и запазено в продължение на векове. Държава, населявана от  1 милиард 450 милиона жители - втора по население след Индия и четвърта по територия в света“.

  За хармонията между човека и природата, между пиенето и храната: Здравка Чимева посочи, че китайците се хранят изключително здравословно и природосъобръзано. На трапезата им присъстват морските дарове, пилешко месо, ориз, сладко-кисели сосове. Изненадата на българската група  е, когато домакините споделят, че не консумират сол, тъй като вреди на здравето. Тези навици създават и в децата си от най-ранна възраст. „Китайците са изключително усмихнати, ведри, внимателни и любезни. Не видях забързан и напрегнат човек, не видях тълпи и струпване на хора. Животът там няма нищо общо напрежението, характерно за нас и другите европейски държави.“


  Образование, социална политика, здравеопазване: „В Шанхай, който е най-големият град в Китай и е зашеметяващ със своите мащаби -  с близо 26 милиона души, и един от четирите градове-провинции, подчинени пряко на централното правителство – 95% от хората са образовани. Пенсионната възраст е 55-60 години. Попаднахме на място, където пенсионерите, облечени в еднакви дрехи  се забавляваха, с много смях  и виждаш изключително ведра и позитивна атмосфера. Домакините споделиха, че има около 80 милиона китайци, които живеят на ръба на бедността. Това  е около 1 процент на фона на 1 милиард 450 милиона, но това са хора, които живеят във високопланинските и пустинни райони. Полагат се много усилия като се изпращат учители-доброволци, които да образоват тези хора, защото най-важното за тях е образованието и здравеопазването. Използват много традиционната медицина, която е на над 2000 години – акупунктура, билки, йога -  при това огромно население е нормално да се използва този ресурс. Всичко, което правят е законосъобразно, природосъобразно и в името на хората“.


  Околна среда: „Обикаляла съм много по света, но никога, никъде  не съм видяла по-чисти градове. Никъде не видях хвърлена една угарка, една плочка, която да не е на мястото си, едно листо няма на улицата. Всички хора в Китай знаят, че те са държавата и държавата не им е длъжник. Държавата съм аз, вие, всички ние, които живеем на тази територия. При тях дисциплината, режимът е по-различен. Всеки се съобразява с правилата, отговорен е сам за себе си, отговорен е и към държавата. Всички хора се движат с електромобили, които не замърсяват въздуха. Пекин е над 22 милиона жители, но  никъде не видях задръстване от автомобили, паркирани автомобили на улицата,  всички спазват правилата и носят отговорност на мястото, където се намират.“


  Великата китайска стена – най-дългата стена в света и с най-древна архитектура. „Една от най-големите туристически атракции е Великата китайска стена – строена от хората в продължение на векове. 8 хиляди километра е дълга, височината - 15 метра. От там могат да се видят зашеметяващи пейзажи, сурови планини, долини, обширна пустиня, буйни зелени земи. Невероятно съоръжение, в което е помислено за всичко“.

  Здравка Чимева е категорична, че ако Господ е решил да подреди живота  на някой – това е Китай, защото такава е целта на една държавност – да създаде добри условия за живот на хората. „Тъй като повече от 50 години съм в туристическия бизнес, съм имала възможност да посетя десетки държави, но Китай е на първо място в тази своеобразна класация. Не само заради невероятните архитектурни паметници и мащабите на градовете, но заради начина и условията за живот на хората в тази страна. Ред, чистота, природа, грижата за нея, спокойствие, усмихнати и отговорни хора. Струва си човек веднъж в живота да посети Китай, която като дестинация става все по-достъпна“.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46