Д-р Борис Илчев от Клиниката по съдова хирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, ще преглежда в град Сандански на 9 и 10 декември 2023 г.
Прегледите ще се извършват в МДЛ „Мед-Диа“ гр. Сандански, ул. „Осми март“ № 5, с предварително записан час на тел. +359 87 8589048.
Консултациите са насочени към пациенти със съмнения, или с вече диагностицирани артериални и венозни заболявания – недостатъчно кръвоснабдяване на долни и горни крайници, тромбози, стеснения на артериите, аневризми, венозни тромбози и тромбози и тромбофлебити, варикоза /“разширени вени“/, съдови травми и артерио-венозни малформации и др.
Прегледът включва и Доплерсонографско изследване /Ехо-Доплер/ на кръвоносните съдове.
В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Борис Илчев коментира периферната артериална болест, лечение и профилактиката.
„Това, което наблюдаваме много често при пациентите, които идват на преглед, е закъсняла диагноза и липсата на каквато и да е предварителна профилактика. Точно това е една от причините да предоставим на гражданите на град Сандански услуга, която ще им даде навременна профилактика или диагноза, за да не се стига до крайности в заболяванията, които стават по-трудно лечими и са свързани по-сериозни усложнения“.
Периферна артериална болест
„Това е сборно понятие на група заболявания, които водят до стеснение съдовете на тялото, причинени от атеросклерозата. Пациентите са добре запознати с проявлението на болестта в съдовете на сърцето, което понякога може да завърши с инфаркт. Периферната артериална болест е проявление най-често в съдовете на крайниците – краката или ръцете. Говорим за съдовете в цялото тяло. Моментът, в който пациентите изпитват някакви симптоми е когато кръвооросяването на крайниците е силно нарушено. Т.е. тази болест започва да боли, когато е налице значимо стеснение на съдовете. Точно тук идва моментът с навременната профилактика и диагноза на тази болест, защото може да се помогне, когато се реагира навреме“.
Симптоми
Съдовият хирург д-р Борис Илчев уточни, че в началото на заболяването няма болка. Но при прогресирането му пациентите се оплакват от болка и схващане в долните крайници, която може да обхване и подбедриците или мускулите на бедрата. Те могат да се проявят при точно определено разстояние и има повтаряемост. С прогресиране на заболяването разстоянието се скъсява, болките стават по-осезаеми, за да се стигне до неприятно усещане за постоянна болка, изтръпване, болки през нощта. На по-късен етап се стига до загуба на тъкани, отваряне на рани на краката. Най-честият и характерен симптом е болка при ходене на определено разстояние. Симптом е и промяната в температурата на крайника, спрямо другия, или на двата към по-ниска, както и намаляване на окосмяването на съответния крайник.
Рискови групи
Д-р Илчев бе категоричен, че основният фактор, който влияе върху това заболяване е възрастта. „Това е т.нар. некоригируем рисков фактор, защото нищо не можем да направим с възрастта, но съществуват рискови фактори, които могат да бъдат коригирани - високото кръвно, или артериалната хипертония, диабетът и строгия контрол на диабета има основна роля, тютюнопушене, затлъстяване, лошия холестерол и поддържане на високите му нива. Всички препоръки, които са в контекста на сърдечносъдовите заболявания са приложими и тук“.
Диагностика и терапевтични подходи при лечение
„Диагнозата започва още от снемането на подробна анамнеза на пациента, или разговор с него – оплакванията му, кога се появяват, характерът им. Самата находка като съдово стеснение или запушване се диагностицира допълнително, най-често с доплерсонографско изследване, скенер ангиография, ангиография и много други образни методи, които ни помагат при диагностиката на тези стеснения и запушвания на съдовете“.
Препоръки
При артериалните заболявания препоръките са свързани с контрол на рисковите фактори, редовни профилактични прегледи, преоценка, корекция на терапията, ако е необходимо. По отношение на венозните болести най-честите съвети са свързани с добър двигателен режим, повдигане на краката в края на работния ден, ластични чорапи. Както и профилактика, преглед и консултация със специалист.
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..