Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново изследване: Българите са оптимистични за идната 2024 г.

Автор:

Оптимизъм има сред българите за идващата 2024 година, сочат данните от ново изследване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 22 – 30 ноември 2023 г. 

Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна, като е използвана стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

През 2023 година бяха преодолени редица кризи – обществото се възстанови от пандемията от Covid-19, а след три години на политическа нестабилност и няколко предсрочни вота страната ни вече има редовно правителство. Въпреки  това има криза на доверието към институциите и политиците и една от причините са непрекъснатите скандали между партиите, които подкрепят управлението. През тази година избухна и нов военен конфликт – между Израел и Хамас.

Това не е попречило на хората да дадат по-добра оценка за изминаващата година, в сравнение с преходната. За пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света, отчитат социолозите.

Поляризирана е равносметката за 2023 година в личен аспект – 24% я оценяват като по-добра от предходната, за 26% тя е по-лоша, а за 50% няма съществена промяна. Така, като най-кризисна за българите остана белязаната от Covid и протести 2020г. 

"Тогава регистрирахме историческо дъно по песимизъм (6% позитивни, срещу 51% негативни оценки), тъй като беше засегнато и личното, и общественото битие. След нея политическите и социални драми изглеждат по-бледи и сме свидетели на постепенен ръст на оценките. През настоящата година отрицателните мнения намаляват с десет пункта спрямо предишната, а позитивните се увеличават с четири. Най-успешна е 2023 година за най-младите и хората в активна възраст (40-49 години), както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията", коментират от "Алфа Рисърч".

Далеч по-негативни са нагласите в обществен план – национален и геополитически. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично. Годината за България се оценява като по-добра от предходната от 11%, докато за пет пъти повече анкетирани (55%) си е останала по-лоша. В световен план позитивни са едва 6% от анкетираните, докато 70% са на противоположното мнение. Липса на съществена промяна констатират между една четвърт и една трета от българите.

По-високата удовлетвореност в личен план спрямо макро картината намира израз и през конкретни аспекти от живота на хората. С позитивен баланс в оценките са индивидуалните фактори - удовлетвореност от жилищните условия (83%), личния живот (81%), здравословното състояние (73%), работата (68%) и дори материалното положение (55%). Преобладаващо негативно се определят обществените елементи - степента на защита на правата на отделния човек (59% са неудовлетворени) и живота в България като цяло (56% негативни оценки).

Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света. 

"Ако тази тенденция се запази, можем да станем свидетели през следващата година на избухването на ново, по-радикално желание за промяна", смятат анализаторите.

Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е били едва 4%. От гледна точка на България и света "по-добра" година очакват 33%, а "по-лоша" 36%-38% от участвалите в изследването. Спадът на негативизма в настоящето буди оптимизъм и за бъдещето.

Освен моментна равносметка, проучването отправя и по-широк поглед към минало и бъдеще, през поколенческата призма. Като цяло нагласите са, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предходното – ние сме по-добре от нашите родители, а децата ни ще бъдат по-добре от нас.

При оценките за живота ни спрямо този на нашите родители нагласите са преобладаващо позитивни. Близо половината от пълнолетните българи (49%) вярват, че живеят по-добре от своите родители, а на обратното мнение са 29%. Без усещане за съществена динамика спрямо миналото са 22% от анкетираните.

Очакванията за живота на следващите поколения са също оптимистични, но и с висок дял на хората, които в сегашните несигурни времена се затрудняват да бъдат по-категорични за бъдещето (28%). Като обща нагласа обаче оптимистите са два пъти повече от песимистите (39%:21%).

"Най-позитивни в оценките за настоящето и очакванията за бъдещето са учащите и хората с по-високо образование. С увеличаване на доходите нараства усещането за по-добър живот спрямо този на предците, както и оптимизма за следващите поколения", настояват от "Алфа Рисърч".

Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година. Вярата, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предишното е не само пасивна нагласа, но може да провокира лични усилия в стремеж за подобряване на обществената среда, било то в локален, регионален, или национален план. Което пък би било добра новина за 2024 г., заключават социолозите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мечки вандали притесняват жителите на симитлийското село Брежани

Мечка с три мечета бе уловена от камерите на ловци в симитийското село Брежани. Преди това местните, които зареждат хранилките с царевица за дивите прасета, виждат мечка, която се е качила на дървото, към което е прикачено хранилката, и я е блъснала. Друга мечка пък е нападнала пчелните кошери на жител на село Брежани. Пред репортер на Радио..

публикувано на 02.07.25 в 16:10

Нов водопровод ще свърже Драгичево с мрежата на Перник

Нов водопровод ще свързва Драгичево с водопроводната мрежа на Перник.  В момента най- голямото пернишко село се захранва с вода от Пречиствателната станция за питейна вода "Рударци" и Витошките водохващания. Недостигът на питейна вода налага ново решение за водоснабдяването му, съобщават от общината. Община Перник е обявила обществена поръчка за..

публикувано на 02.07.25 в 14:14

9 свободни места за математическата паралелка в ПГ "Христо Ботев" Дупница

9 са свободните места за новата математическа паралелка от V клас в дупнишката ПГ “Христо Ботев”. Те ще бъдат обявени за второ класиране. “Кандидатстваха 25 ученици, от тях 17 са одобрени от РУО – Кюстендил”, информира директорът на гимназията Любомир Георгиев. Той е оптимист, че паралелката ще се формира успешно, въпреки че минимумът е от 18 ученици...

публикувано на 02.07.25 в 14:00

Започва озеленяване с поливни системи в 10 междублокови пространства в Благоевград

10 междублокови пространства в кварталите „Струмско“, „Еленово“ и „Ален мак“ ще бъдат озеленени и ще бъде изградена поливна система, стана ясно на пресконференция в Община Благоевград. Проектът на стойност над 2 милиона лева е одобрен и започва реализирането му. Затревяване, пешеходни алеи и поливни системи в междублоковите пространства  са..

публикувано на 02.07.25 в 13:58

Чешмите в Бучино и Мощанец пресъхнаха

Благоевградското село Бучино е на воден режим. Резервоарът е  пресъхнал, зарежда се с питейна вода  два пъти в седмицата. Повечето хора в селото решават проблема със сонди и бунари. „Положението от година на година става все по-зле. Миналата година минахме на режим в края на месец юли, а сега още от юни. Нивото на водата във водохващането..

публикувано на 02.07.25 в 13:53

Акушеро-гинекологичното отделение в Перник може да затвори врати за месец

Акушеро-гинекологичното отделение в пернишката болница отново е застрашено от затваряне. Поне за месец отделението остава без персонал, каза началникът му д-р Ивайло Лазов. Графикът е осигурен до 8 юли включително. Кризата с кадрите в отделението от преди два месеца, временно беше туширана с дежурството на акушерки от София. Сега и те излизат в отпуск...

публикувано на 02.07.25 в 11:25

Кметът на Кюстендил с мотиви за отстраняването на зам.-кмета Иванчов

На пресконференция, свикана след  като г-н Кристиян Иванчов получи заповедта за освобождаване от поста заместник-кмет на Община Кюстендил, кметът инж. Огнян Атанасов обясни мотивите за взетото решение. „Задачата на кмета е да сформира свой екип, чрез който да реализира политики в интерес на хората и развитието на общината. За целта е нужно..

публикувано на 02.07.25 в 11:19