Нова година – нов късмет!
Това е едно от пожеланията, с които посрещаме всяка нова година, но как да провокираме този късмет? Как да се отърсим от негативните спомени, които може би все още пазим от старата година? Как да се заредим с позитивизъм и надежда за по-доброто, което ни предстои?
Потърсихме съветите на психотерапевта Любомира Димитрова, според която “Новата година е просто един ден от календара, който можем да използваме като старт за нашата промяна" .
По принцип, ние хората, сме така устроени, че да си даваме отсрочка за нещата, които искаме да променим. Често си казваме, че ще започнем от утре, от другата седмица или от другия месец. А всъщност, истинската промяна се случва за един миг в сърцето, без да е съобразено с ден, месец или година.
„Провокирането на късмета или, както аз обичам да казвам „създаването на късмета“, е възможно в случай, че човек спази обещанията, които си е дал в новогодишната нощ. Много е важно постоянството. Разковничето е да поддържаме мотивацията по пътя си към целта и да се наслаждаваме на този път през цялата година. Всичките 365 странички, които ще напишем от „Нашата книга 2024“, трябва да бъдат емоционално изживени. Няма лоши емоции, просто има здравословен начин на изразяване. От миналото трябва да вземем само уроците. За да живеем пълноценно се нуждаем от нашите планове и предизвикването на късмета с позитивни ни мисли емоции“, коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.
Според психотерапевта, това което трябва да се случи, се случва. Няма нужда да го категоризираме като добро и лошо. То е такова, каквото е. Просто нашето отношение ни прави добри или лоши дадената ситуация.
„365 бурканчета пълни с мечтания и вълшебства“ – това ни посъветва да направим, преди 1 година по това време, психотерапевтът Любомира Димитрова, за да провокираме доброто през отминалата 2023 година. Припомняме този неин съвет, за да разберем, каква бе за нея старата година.
„Това бе една изключително добра година за мен, защото успях да изпълня повече от половината ми мечтания, запечатани в тези „бурканчета“. Но, от тази година реших да добавя още нещо ново към своя път на мечтания. Отделих едно доста по-голямо бурканче, в което всеки ден ще поставям своите записки от срещите ми с хората, независимо какви са и къде сме се срещнали. Всяка среща е един урок, една ситуация, едно преживяване, което ще отворя и ще прочета в края на годината. Чувството не може да бъде описано, а изживяно. Така, в края на годината, всеки от нас ще изпита една житейска мъдрост за всичко, което му се е случило през годината. Това е и една терапия, която всеки може да опита“, посъветва ни Любомира Димитрова.
Според нея, най-добрият новогодишен късмет е здравето, защото само с него може да се сбъдне всичко, за което човек мечтае. Всеки има различни критерии за щастието. Затова тя ни пожела - „здраве и всеки да бъде щастлив с това, което има“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..