Тъжно е положението на Кърналовската борса край Петрич, която се славеше като най-голямата в Югозападна България. Търговията там продължава да замира. Тенденцията се наблюдава от години, но в момента положението е наистина трагично. Очакванията на търговците, че ще има раздвижване около коледно-новогодишните празници, не се сбъднаха.
„От много години съм на борсата, но такава година не е имало. Много слаб пазар, недоволни са и търговците и производителите. Даде отражение мостът, който е на река Струма, заради големите обиколки, които правят доставчиците се оскъпява самата продукция. А, току-що получих информация, че и другият мост е готов да падне. Това означава че борсата ще бъде в пълна изолация. Ето, колко време правят моста, който е на Струма, големият мост, много продължително време го правят. Пеша може да се ходи, но автомобилите правят големи обиколки по селата, други изобщо не идват. Това затруднява работата и на магазинчетата“, коментира за Радио Благоевград Зоя Войнова, един от дългогодишните търговци на Кърналовската борса.
Според думите й, търговията на тържището продължава да замира, няма търговци, няма и купувачи. Освен инфраструктурните проблеми, друга причина за слабата търговия е липсата на хора. Повечето жители от селата живеят и работят в чужбина.
„Положението е трагично. Днес сме излезли само две маси на борсата. Разходите не можем да си покрием. Днес продаваме салата, репички, кромид. Туршии, също продаваме. Едно чувалче салатка продавам на 2 лева, десет салатки. Репичките и кромидът вървят по 50 - 60 стотинки. Доматите се продаваха досега около 2 – 3 лева, в зависимост от качеството. Продукцията е вносна, македонска и гръцка. Българска оранжерийна продукция няма. Проблемът е голям. Ако и другият мост падне, ще бъдем откъснати от света. Дано скоро се оправят нещата“, сподели още Зоя Войнова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Зоя Войнова:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..