„Малката Швейцария на Родопите“ – това сравнение напълно приляга на село Бабяк в община Белица, заради красивата природа, сред която се намира и добрите условия за живот. Затова местните хора не желаят да напускат населеното място. Напротив, искат там да си живеят и там да отглеждат потомството си.
„Това е единственото село в България, от което не се изселва нито един човек. Селото ни е много хубаво, направи се инфраструктурата, благодарение на общинския кмет Радослав Ревански. Къде го има това – да живееш между Пирин, Рила и Родопите? Хората избират спокойствието и ни е на късмет, че сме родени в това китно селце. Просто, няма как да го опиша“, сподели за Радио Благоевград Шемедин Бъсков, кмет на село Бабяк.
Но, само с хубава природа, не се живее. Хората в селото са работливи. Живеят си задружно, помагат си един на друг. Преди две години е открит цех за шивачки, в който работят около 15 местни жени. Има и такива, които работят сезонна работа в чужбина, но през есента се завръщат. Кметът има амбиция да развива селски туризъм, но засега къщите за гости са малко. Очаква помощ от държавата.
„Ние кметовете, сме слуги на хората. Това ни е мотото и на общината. Затова са ми гласували отново доверие. Аз съм втори мандат кмет и съм запознат с проблемите на хората. Улиците са добре, малко има да се довършат, но и тях ще оправим. Канализацията ни е по-добра от тази в София. Центърът ни е много хубав, елате да се убедите сами“, покани ни кметът на китното селце.
Над 730 са жителите в село Бабяк, раждат се много деца. В момента детската градина се посещава от около 25 деца, в смесени групи. Но, сградата е стара и недостатъчна, за да побере всички малчугани, които се увеличават през годините. Затова в селото имат нужда от нова забавачка.
„Благодарение на общинския кмет, на сесията на Общинския съвет в Белица, бе одобрено да кандидатстваме по проект за нова детска градина. Има около 10-15 новородени и имаме нужда от нова детска градина. Дано имаме късмет да се случи по-скоро“, допълни г-н Бъсков.
По думите му, по-големите деца учат в местното училище, в което се обучават общо около 100 ученици. В него се обучават и деца от съседните села. Има млади хора, които създават нови семейства, но има и ергени, които все още не са се задомили.
„Вечерно време да видите колко майки с колички има по центъра. Ние сме го кръстили село Бабяк „малката Швейцария на Родопите“. Да дойдете да видите колко е хубаво! Широк и поддържан ни е центърът. Читалището и всичко е разположено на много хубаво място, просто е перфектно. На жителите на село Бабяк пожелавам да са живи и здрави на първо място, хубавото предстои“, коментира още кметът Шемедин Бъсков, кмет на село Бабяк.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Шемедин Бъсков:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..