Около 25% от боклука, генериран в община Благоевград, е биологичен. Най-спешната и неотложна задача е осигуряване на достатъчно количество разделно събрани органични отпадъци, за да бъде захранвана предстоящатата за въвеждане в експлоатация анаеробната инсталация за преработване на разделно събрани зелени и хранителни отпадъци от домакинства, заведения за хранене, учебни заведения, детски градини, тържища, магазини, от всички места, където се генерират и изхвърлят такива отпадъци. „За целта в града ще бъдат разположени 4000 кафяви контейнера, които вече са закупени и са на склад в базата на общинското предприятие по чистота. Закупени са и предстои да бъдат доставени до края на месеца април и специални осем броя машини за събиране на хранителни и зелени отпадъци“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в общинската администрация – Благоевград.
Съвместният проект с екологичното сдружение „За Земята“ предвижда в рамките на една година да бъдат определени пилотните зони и различните типове жилища, в които да се събират разделно биоотпадъци. Подготвят се активна информационна кампания, срещи с представители на етажната собственост, с пенсионерски клубове и организации, които могат да повлияят на нагласите на местната общност. „И да, нито в Германия, нито в Австралия нещата са станали за един ден. Там се работи повече от 10 години в тази посока, имало е проблеми със събирането на тези отпадъци, но в крайна сметка хората са се убедили, че по този начин те намаляват таксите, които плащат за сметосъбирането“, каза още Наталия Димитрова.
Тя напомни, че това са стъпки не само към екологичното образование и възпитание, но и към промяна на начина за изчисляване на таксата смет. „В момента във всички общини в България има такова предизвикателство. Макар, че законът позволява от първи януари 2025 година възможност за заплащане на местни данъци и такси въз основа на количество генериран отпадък, няма да се премине веднага и изцяло на такава система. Повечето общини, поне за първата година, ще пробват смесен вариант“, коментира екологът.
Интервюто с Наталия Димитрова чуйте в звуковия файл.
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..