Благоустрояването на петричкото село Ключ е един от основните приоритети в работата на новоизбрания кмет Македонка Иванова. Амбицията й е населеното място да стане по-приятно за живеене за местните хора, да бъдат привлечени и нови жители, да бъде развит селски туризъм, за който има чудесни природни дадености.
Още при встъпването си в длъжност г-жа Иванова заяви, че ще се вслушва в мнението на местните хора, ще се допитва до тях за всяко ново нещо, ще се съобразява с препоръките им. Това вече се случва, защото част от поставените проблеми започват да се решават.
„Аз съм отворена към всяко ново предложение или забележка. Приемам ги, записвам ги, обсъждаме ги и каквото мога ще направя, винаги съм насреща“, коментира за Радио Благоевград кметът на село Ключ Македонка Иванова.
Сред първите й приоритети са зимните предизвикателства, но предстои реализацията на важни инфраструктурни проекти.
„Одобрени сме в бюджета на Община Петрич. Ще се прави главната улица в селото с водопровод и пътна настилка. Всяка улица в селото има нужда от ремонт и подмяна на водопроводната мрежа. В много малка част тя е подменена. Надявам се, че ще се справим“, допълни кметът на Ключ.
Около 600 са в момента местните жители. В селото има читалище и детска градина, но няма училище. Добрата новина е, че през 2023 година в Ключ има 8 новородени бебета. През последните години се наблюдава засилен интерес към закупуването на къщи.
„Почти всеки ден задължително ми звъни поне по един човек, да ме пита дали има имот за продаване в село Ключ. Правя каквото мога за да привлечем хората, празните къщи да се напълнят, да се съживи селото. Затова в едно село най-важното са водата и пътищата. Аз мисля, че заедно с общината и с местните жители, ще се случат нещата“, допълни Македонка Иванова.
Тя коментира, че намира диалог с общинското ръководство в Петрич, от което зависи реализирането на всички набелязани цели.
„След 4 години си представям село Ключ да е с красив главен път, с кътчета за отдих, изчистено село, с повече усмихнати хора, все по-добро го виждам. Дай Боже, тези които са на вънка, да се върнат, местните да си останат за постоянно тук, пък и да дойдат нови хора“, надява се Македонка Иванова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Македонка Иванова:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..